Herec a scenárista Zdeněk Svěrák v pondělí vysoudil u brněnského krajského soudu na firmě Bauhaus omluvu a odškodné 200 tisíc korun za to, že v roce 2004 použila v reklamě bez jeho svolení část jeho textu písně Dej cihlu k cihle (Dělání) z pohádky Princové jsou na draka.

Firma tak porušila Svěrákova autorská práva, uvedl k verdiktu soudce Miloš Holeček.

Kromě vyplacení odškodného Svěrákovi je Bauhaus povinen zveřejnit omluvu v některém z celostátních deníků, a to o velikosti jedné osminy strany. Společnost se proti dnešnímu rozsudku může odvolat k olomouckému vrchnímu soudu.

"Byla to reklama na Svěrákův text"

Společnost prodávající výrobky pro kutily, stavebniny a zahradní techniku použila část textu písně k podpoře prodeje míchačky. Na 211 reklamních plochách firmy se v září 2004 objevil slogan "upeč...třeba zeď...".

Svěrák se tehdy proti postupu Bauhausu ohradil. Podal žalobu s tím, že firma bez jeho svolení neoprávněně změnila a užila část verše z jeho textu. Krajský a vrchní soud se nejprve zastaly skladatele, ale Nejvyšší soud jejich verdikty v roce 2007 zrušil. Rozhodnutí předchozích instancí prý bylo předčasné a soudce si musí vyžádat odborné posudky.

Soudce Holeček v odůvodnění rozsudku uvedl, že text "upeč...třeba zeď..." z kampaně Bauhausu logicky odkazuje na Svěrákův text. Soudní znalec Bohumír Štědroň, který ke kauze zpracoval posudek, uvedl, že Bauhaus si musel být vědom, že využitím textu poškodí Svěrákova autorská práva. I slogan kvůli použití tří teček na dvou místech je podle něj jasným odkazem na to, že text je z něčeho vyjmut.

S tím rozhodně nesouhlasí právní zástupce firmy Bohuslav Novák. Firmu hájil tím, že "šlo o záměnu pouhých třech slov". Tvrdil, že pohádka Princové jsou na draka nebyla reprízována v televizi tak často, aby si divák spojil Svěrákův text písně se sloganem Bauhausu. Prohlásil, že slogan byl v podstatě "dobrou reklamou na samotný Svěrákův text". Soudce se s ním ale neztotožnil a plně vyhověl hercovu požadavku na omluvu a odškodné.  

Písnička pochází z pohádky Princové jsou na draka z roku 1980. V písni se objevuje Svěrákův verš "upeč třeba chleba, postav třeba zeď".