Výkonná rada ODS v pondělí vyloučila ze strany bývalého starostu městské části Brno-Žabovřesky Aleše Kvapila a tajemníka části Brno-střed Radovana Novotného, kteří jsou ve vazbě kvůli údajné korupci.

"Pokud se očistí, mohou se do strany vrátit," uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj jde v případu o osobní selhání jednotlivců.

Kvapil byl původně na šestém místě kandidátky ODS pro květnové sněmovní volby, strana ho již vyškrtla.

Údajně si řekl o úplatek firmě, která chtěla v Žabovřeskách stavět multifunkční centrum Sono. Hrozí mu až 12 let vězení. Kvapil už se vzdal postu starosty i zastupitele brněnské městské části. 

Výkonná rada ODS na svém pondělním zasedání také výrazně změnila pravidla pro nominace delegátů na kongres, zohledňují volební výsledek. "Je to systém, který eliminuje nábor černých duší," uvedl první místopředseda strany David Vodrážka.

Nový klíč pro výběr zástupců na kongresu počítá s tím, že se počet zástupců ve vrcholném stranickém orgánu bude odvíjet od volebního výsledku a počtu voličů v místě. Automaticky bude mít každá oblast na kongresu zaručeného jen jednoho delegáta.

Změny vnitrostranických pravidel mají bránit nabírání takzvaných černých duší, se kterým se ODS potýká. V současném systému se totiž počet zástupců oblasti na celostátním sněmu odvíjí od počtu jejích členů, což pak posiluje vliv regionálních bossů, kteří seženou straně v oblasti členy.

Strana již dříve kvůli tomuto problému zrušila svou pobočku v Děčíně a v Mostě.

ODS bude pokračovat v obstrukcích 

Širší vedení ODS v pondělí také schválilo konečnou podobu dokumentu Vize 2020, který má být střednědobým programem strany. Občanští demokraté dokument budou prezentovat na nadcházející ideové konferenci.

Výkonná rada také potvrdila, že ODS bude pokračovat v parlamentních obstrukcích. Jsou podle ní legitimním nástrojem proti populistickým návrhům levice, které prý vedou ke zadlužování rozpočtu ČR. Zástupci politických stran by se tento týden měli setkat na schůzce s premiérem Janem Fischerem a domluvit na dalším postupu.

ODS již dříve navhrla, aby se zákonodárci do květnových voleb sešli pouze nad body, nad kterými panuje široká shoda.

Související