Společnost Purum získala od ministerstva financí bez výběrového řízení obří ekologickou zakázku za 560 milionů korun. Úterní vydání deníku E15 uvádí, že za uvedenou sumu má firma zlikvidovat starou zátěž v areálu bývalé továrny Walter Engines v Praze.

Ministerstvo využilo paragraf v zákoně o veřejných zakázkách, podle něhož může v krajně naléhavých nebo havarijních situacích výběr dodavatelů urychlit. Areál Waltrovky patří už dlouho k nejznečištěnějším místům v Praze.

"Ministerstvo preferuje otevřené zadávací řízení, ale v případě havarijních stavů není dostatečný časový prostor pro jeho uspořádání," uvedla mluvčí ministerstva financí Zuzana Chocholová.

O znečištění se ví roky

O míře znečištění areálu Waltrovky se ale mluví už několik let. Záminkou pro vyhlášení havarijního stavu byla podle deníku byla informace, že spodní vody obsahující agresivní látky mohou narušit izolaci tubusu metra mezi stanicemi Radlická a Jinonice.

To ale vyvrací pražský Dopravní podnik.

O nebezpečí nevíme, tvrdí Dopravní podnik

"Provádíme pravidelná měření, která by nám odhalila jakékoli změny konstrukce. Nic takového nehrozí," uvedl mluvčí podniku Ondřej Pečený. Havarijní stav ale podle Chocholové potvrdilo i Ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo financí oslovilo kvůli vyčištění Waltrovky pět společností - Purum, Vodní zdroje, Ekosystem, Ekom CZ a Rumpold. Díky tomu se údajně podařilo snížit původně očekávanou cenu o devatenáct milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru