Pětice mužů ve věku 16 až 20 let z Karvinska padělala podle policie během ledna a února bankovky v hodnotě 200 a 500 korun. Většinu padělků policisté zajistili ještě předtím, než se dostaly do oběhu. "Mezi obviněnými jsou tři mladiství," řekla moravskoslezská policejní mluvčí Soňa Štětínská. Mladíci vyrobili padělky za zhruba 16.000 korun.

"Pro výrobu použili běžné užívané multifunkční zařízení, na kterém pravé peníze kopírovali. Snažili se i maximálně napodobit ochranné prvky," uvedla Štětínská.

Na podezřelé bankovky policisté narazili počátkem února, když se jeden z mladíků pokusil jízdenku v linkovém autobusu zaplatit padělanou pětisetkorunou. Řidiči se ale bankovka nezdála a zavolal policii, která na místě zadržela podezřelého mladíka a jeho kamaráda.

V autobuse navíc policisté našli obálku s dalšími falzifikáty, kterou se mladíci pokusili narychlo ukrýt. Další padělané bankovky se navíc ještě týž den objevily i v restauraci na Karvinsku, kam obsluha rovněž zavolala policii.

Padělané dvousetkoruny začal v lednu vyrábět nejmladší z mužů, který bankovky předal dalším dvěma sedmnáctiletým kamarádům, aby s nimi zaplatili. Trojice se pak podílela na padělání dalších bankovek v nominální hodnotě 500 korun. Několik těchto bankovek vyrobilo všech pět mladíků společně.

Dodala, že všichni obvinění se znají. Mladiství jsou studenti střední školy, dospělí jsou vedeni na úřadu práce. "Výrobou a udáváním padělků do oběhu si chtěli jednoduše přilepšit ke své finanční situaci, a mít tak na běžnou útratu," podotkla Štětínská.
Muži byli obviněni z padělání a pozměňování peněz. Dvěma nejstarším hrozí trest v rozmezí od tří do osmi let, mladistvým pak poloviční sazba. Stíháni jsou na svobodě.
Související