Největší tuzemský podnik ve stoprocentním vlastnictví státu Čepro, který se zabývá skladováním a přepravou pohonných hmot, zaznamenal loni výrazný pokles tržeb. A to přesto, že přepravil rekordní objem paliv. Informoval o tom ředitel firmy Jiří Borovec.

Za propad obratu o čtvrtinu totiž může celosvětový pád cen ropy kvůli finanční krizi. Zatímco v roce 2008 zařadil obrat 54 miliard korun Čepro na deváté místo v zemi, letos utržila firma o 14 miliard korun méně a z desítky největších tuzemských firem proto nejspíše vypadne. Loni firma přitom přepravila 3,46 miliardy litrů paliv, nejvíce ve své historii.

Přes pokles obratu ale firma zvýšila hrubý zisk před zdaněním o třicet procent na 750 milionů korun. "Přestože nám kvůli sníženým cenám ropy meziročně o více jak čtvrtinu klesly tržby, rozběhli jsme řadu interních opatření, které měly pozitivní dopad na celkový výsledek," uvedl Borovec.

Zavedením centrálního nákupu se podle Borovce podařilo společnosti ušetřit při jednání s dodavateli asi 40 milionů korun, dalších 53 milionů prý uspořilo plánování a řízení cash-flow. Firma také v těchto dnech přešla do režimu zadávání zakázek podle zákona o veřejných zakázkách.

Problém Čepra: Zakázky bez soutěže

Hospodářské noviny přitom letos v lednu upozornily, že Čepro zákon o zadávání veřejných zakázek dlouhodobě ignoruje – ve své historii totiž podle něj nevypsalo jediný veřejný tendr. A například za poslední tři roky rozdalo takto zakázky za 4,5 miliardy korun.

Čepro argumentovalo tím, že se na něj zákon o zadávání veřejných zakázek podle dřívějších právních analýz nevztahoval. Až nové analýzy loni v září prý zjistily, že pod zákon o veřejných zakázkách podnik asi spadá.

Na to začít vypisovat veřejné tendry si ovšem vedení podniku dalo čas až do poloviny letošního roku. Poté, co HN na problém upozornily, ministerstvo přikázalo podniku, aby začal soutěže vypisovat neprodleně.

V letošním roce chystá Čepro dokončení nových skladovacích nádrží v Loukově na Kroměřížsku v hodnotě 1,4 miliardy korun. Společnost tím zvětší své skladovací kapacity asi o osm procent.

Státní firma podniká v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Vedle toho dohlíží na zásoby státních hmotných rezerv a provozuje síť čerpacích stanic pod obchodním názvem EuroOil.

Firmu také "proslavil" Radovan Krejčíř, který na ni v minulosti podle policie zorganizoval několik útoků, jimiž chtěl Čepro připravit o miliardy.