V Česku pokračoval i loni vzhledem k hospodářské situaci trend konce roku 2008 v podobě stagnace až poklesu mezd.
Nejvýznamnější snížení se projevilo u nástupních mezd na pozicích vyžadujících nižší praxi, a to až na úroveň roku 2007. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní personální agentury Robert Half.

"Na některých pozicích klesly dokonce i mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent," řekl ředitel české pobočky agentury Aleš Křížek. Výjimkou je podle něj oblast financí a účetnictví, kde se mzdová úroveň zásadně nemění. Napříč všemi obory stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí.

Nepříznivou ekonomickou situaci řešily minulý rok firmy zejména rušením některých pracovních pozic a propouštěním. Z důvodu nadbytečnosti firmy zeštíhlovaly především v marketingu a oblasti lidských zdrojů. „Snižování stavů postihlo juniory, ale i střední a vyšší management,“ upozornil Křížek.

Čerství absolventi hledají práci déle

Těžké časy podle něj zažívají především absolventi bez praxe. "Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Podniky totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě,“ podotkl Křížek.

Nepříznivou hospodářskou situaci řešily firmy v oblasti finanční a účetnictví zejména propouštěním a outsourcingem daných činností. Snížení mzdy pocítilo pouze devět procent dotázaných, a to řádově o deset procent.

Nejžádanější jsou účetní a krizoví manažeři

V případě nástupních mezd se pokles projevil nejmarkantněji u finančního managementu, a to až o pětinu. Poptávka firem po uchazečích se zúžila pouze na základní a nezbytné pozice. Nejžádanějšími odborníky na trhu byli účetní, specialisté v controllingu, krizoví a finanční manažeři.

Snižování mezd bylo zaznamenáno u desetiny respondentů v oblasti obchodu, a to zejména v důsledku poklesu zakázek a obratů. Fixní části mzdy se neměnily, pokles se týkal bonusové složky. Významnější snížení mezd se prý projeví až v průběhu roku 2010. Nástupní mzdy se snížily u marketingových a obchodních pozic průřezově ve všech oborech. Obecně u juniorských pozic klesly spodní hranice nástupní mzdy o zhruba 5000 Kč, naopak u nejvyšších manažerských pozic se snížila horní hranice nástupní mzdy. Naopak v administrativě se mzdy zásadně neměnily,

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru