Protikorupční policie obvinila v kauze poslance Petra Wolfa a firmy UT 2002 dalšího člověka, a to z dotačního podvodu. Sdělil to mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Obviněnou je Wolfova manželka Hana.

Nezařazeného ostravského poslance Wolfa (dříve za ČSSD) začala protikorupční policie stíhat loni v listopadu kvůli údajnému zneužití několikamilionové státní dotace Wolfovou firmou UT 2002. Poslanec čelí po překvalifikování skutků podle nového trestního zákoníku obvinění z dotačního podvodu a z porušení autorského práva. Skřepek uvedl, že oba obvinění už byli vyslechnuti. Hrozí jim dva až osm let vězení.

Wolfová serveru Týden.cz řekla, že obvinění očekávala. "Potřebovali tam dostat nějakého 'nepolitika'," míní žena. Obvinění považuje za absurdní. Wolf obvinění své ženy nepokládá za zlom v kauze. "To jen pokračuje hon na rodinu Wolfů, který se nese v politickém duchu," uvedl podle serveru.

Peníze na projekty

Společnost UT 2002 získala peníze na projekty ke zkoumání vztahu životního prostředí a ekonomického rozvoje. Výsledná studie má ale podle policie mnohem nižší hodnotu než vyčíslené náklady, část finančních prostředků navíc údajně byla neoprávněně zneužita.

Podle nového trestního zákona se dotačního podvodu dopustí ten, kdo v žádosti o poskytnutí dotace uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí. Stejný trestný čin spáchá i člověk, který prostředky získané účelovou dotací použije na jiný než určený účel.

Wolf už dříve kauzu označil za politickou a možná i objednanou. Podle něj jde o mstu za to, že odešel z ČSSD. Sociální demokracii opustil v červnu 2008 a jejího předsedu Jiřího Paroubka poté obvinil, že se ho snažil vydírat při volbě prezidenta republiky. Paroubek prý Wolfovi řekl, že když nepodpoří kandidáta Jana Švejnara, zveřejní informace o údajných nesrovnalostech při čerpání dotace ve Wolfově firmě. Šéf ČSSD pokus o vydírání popřel.

Wolfovo vydání k trestnímu stíhání ve sněmovně schválili vesměs poslanci levice. Občanští demokraté byli proti nebo se zdrželi - upozorňovali podobně jako Wolf na to, že kauza může být politická. Z dalších stran vydání podpořili jen jednotlivci.

Průtahy

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká koncem loňského roku uvedla, že Wolfovu kauzu provázely před zahájením trestního stíhání průtahy ze strany Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Kvůli možnému pochybení státních zástupců na kauzu upozorňoval i ministr vnitra Martin Pecina. Vedení ostravského státního zastupitelství i Wolf se proti těmto výrokům ohradili. Poslanec proti svému obvinění podal stížnost, kterou ale Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zamítlo.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu údajně čerpala Wolfova firma z dotace neoprávněně 1,1 milionu korun. Ministerská kontrola ve svém závěru uvedla, že to byly téměř dva miliony.

Wolf uváděl, že firma UT 2002 získala dva výzkumné úkoly z programu ministerstva životního prostředí pro léta 2005 až 2007. Jeden z nich podle něj skončil patentovaným výrobkem. Druhý úkol, kterého se případ týká, byl podle poslance uzavřen dohodou o narovnání mezi firmou a ministerstvem. Wolf se v minulosti hájil mimo jiné i tím, že jednatelem firmy byl do března 2006, kdy ho vystřídala manželka. Firmu jí prý předal kvůli tomu, že se stal vládním zmocněncem.

 

Související