Hokejisté Kanady ve svém úvodním utkání na olympijských hrách porazili Norsko vysoko 8:0, když po bezbrankové úvodní části nastříleli soupeři ve druhé třetině tři branky a v závěru utkání jej deklasovali. Po dvou gólech favorizovaného domácího týmu vstřelili Dany Heatley a Jarome Iginla, Sidney Crosby zaznamenal tři asistence. Gólman Roberto Luongo vychytal jako první na turnaji čisté konto.

Norové se museli obejít svého jediného zástupce z NHL. Bek Ole Kristian Tollefsen, který po přestupu z Philadelphie do Detroitu navíc působí jen na farmě v Grand Rapids, vynechal úvod turnaje z rodinných důvodů a měl by hrát až ve čtvrtek proti USA. Kanaďané ve vyprodané hale fanouškům proti outsiderovi v úvodní třetině žádné ofenzivní představení nepředvedli, přestože hned ve druhé minutě olízla střela Perryho horní tyč.

Norové do velkých šancí domácí výběr nepouštěli a Kanadě nepomohly do vedení ani dvě přesilovky na konci úvodní třetiny. Velkou šanci spálil po Crosbyho přihrávce Getzlaf. Ve 23. minutě už využil Hansenovo vyloučení střelou z mezikruží Iginla. Za 117 vteřin kapituloval gólman Grotnes podruhé, když Prongerovu střelu lehce tečoval Heatley. Norové pak hráli 48 sekund v pěti proti třem, nic z toho nevytěžili a navíc ve 32. minutě na konci oslabení zvýšil na 3:0 Richards.

Jedinečnou šanci obrat Luonga o čisté konto měli Norové v úvodu závěrečné části, ale Vikingstad vystřelil do betonů gólmana Vancouveru a Thoresen z dorážky těsně přestřelil. V 45. minutě se měnilo skóre na druhé straně. Getzlaf nejdříve trefil tyčku, ale v pokračující akci se dočkal i gólu.

Grotnese vystřídal v brance Lysenstöen, který ještě i díky Jakobsenově faulu neinkasoval po Staalově akci, ale v přesilovce jej propálil Heatley. Podruhé v zápase se trefil i Iginla, který po Nashově přihrávce zakončoval do prázdné branky. Debakl dovršili Perry a Nash, jemuž byl připsán poslední gól v 59. minutě, přestože fanoušci v domnění Iginlovy teče naházeli na led kšiltovky na oslavu hattricku.

Rusové nezaváhali

Hokejisté Ruska bez problémů splnili roli jasného favorita ve svém úvodním utkání na olympijských hrách ve Vancouveru a porazili Lotyšsko 8:2. Mistři světa z minulých dvou let rozhodli zápas už v úvodní třetině, kterou vyhráli 3:0. Po dvou gólech sborné vstřelili Danis Zaripov a Alexandr Ovečkin.

V úvodní třetině Rusko vstřelilo tři branky a ve druhém dějství přidalo další gól. Závěrečná část zápasu byla velmi divoká a golmani lovili puk ze své sítě celkem šestkrát.

Lotyši se dočkali gólové radosti po 33 vteřinách závěrečné části, kdy pokazil Nabokovovi čisté konto Vasiljevs. Ale hned za 26 vteřin se prosadil přesnou střelou zápěstím Ovečkin. Za půl minuty skóroval podruhé v utkání i Zaripov a ve 44. minutě se dočkal i další kanonýr Kovalčuk. Pětigólovou přestřelku během tří minut a dvou vteřin ukončil snížením Ankipans. Výsledek ještě dovršil 63 sekund před koncem kapitán Morozov.

Skupina A

Kanada - Norsko 8:0

Branky a nahrávky: 23. Iginla (Crosby, Doughty), 25. Heatley (Pronger, Thornton), 12. M. Richards (Bergeron, Weber), 45. Getzlaf (S. Niedermayer, Toews), 47. Heatley (Marleau, Boyle), 48. Iginla (Nash, Crosby), 52. Perry (E. Staal, Boyle), 59. Nash (Crosby). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Nowak (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 16.652. Třetiny: 0:0, 3:0, 5:0.
Kanada: Luongo - S. Niedermayer, Weber, Boyle, Pronger, Seabrook, Keith, Doughty - Nash, Crosby, Bergeron - Marleau, Thornton, Heatley - Perry, Getzlaf, E. Staal - Morrow, Toews, Iginla - M. Richards. Trenér: Mike Babcock.
Norsko: Grotnes (45. Lysenstöen) - Jakobsen, Mats Trygg, Holös, Bonsaksen, Kaunismäki, Lund - Röymark, Vikingstad, Thoresen - Hansen, Skröder, Zuccarello Aasen - Holtet, Bastiansen, Olimb - Laumann Ylven, K. Forsberg, Spets - od 38. navíc Andersen. Trenér: Roy Johansen.

1. Kanada      1 1 0 0 0  8:0  3
2. USA            1 1 0 0 0  3:1  3
3. Švýcarsko  1 0 0 0 1  1:3   0
4. Norsko       1 0 0 0 1  0:8  0

Skupina B:

Rusko - Lotyšsko 8:2

Branky a nahrávky: 3. Zaripov (S. Fjodorov, I. Nikulin), 8. Radulov (S. Fjodorov, Kalinin), 20. Ovečkin (Sjomin), 39. Malkin (Afinogenov, Kovalčuk), 41. Ovečkin (Dacjuk), 42. Zaripov (Zinovjev), 44. Kovalčuk (Malkin, Tjutin), 59. Morozov (A. Markov) - 41. Vasiljevs (Niživijs, Cipulis), 44. Ankipans (Sprukts, Karsums). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), LaRue - Feola (oba USA), Sharrers (Kan.). Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 16.862. Třetiny: 3:0, 1:0, 4:2.
Rusko: Nabokov - Tjutin, Gončar, Kornějev, Grebeškov, I. Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Afinogenov, Malkin, Kovalčuk - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, S. Fjodorov, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Skrastinš, K. Redlihs, Lavinš, Galvinš, Bartulis, Sotnieks - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Ankipans - Darzinš, M. Redlihs, Širokovs - Daugavinš, Berzinš, Meija. Trenér Olegs Znaroks.