Piloti německých vlajkových aerolinií Deutsche Lufthansa si  po měsíčním hlasování odsouhlasili čtyřdenní stávku na podporu mzdových požadavků a získání záruk zaměstnanosti. Největší stávková akce v Lufthanse od roku 2001 probíhá od pondělí do čtvrtka.

Pro stávku se vyslovilo více než 90 procent členů odborového svazu pilotů Vereinigung Cockpit (VC). Do stávky vstoupí nejen 4500 pilotů samotné Lufthansy, ale i piloti nákladní divize Lufthansa Cargo a diskontní dceřiné firmy Germanwings.

Stávka zřejmě způsobí rozsáhlé narušení letů v podobě dlouhých zpoždění a rušení odletů po celém Německu a Evropě v době, kdy se letectví vzpamatovává ze svého zřejmě nejhoršího roku. Poslední třídenní stávka pilotů Lufthansy z roku 2001 způsobila firmě finanční ztrátu 75 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun).

Odbory VC požadují zvýšení mezd na příštích 12 měsíců o 6,4 procenta a zachování všech současných pracovních míst pro piloty. Obávají se, že firma chce převádět piloty na pobočky, kde jsou placeni výrazně méně, například k převzaté Austrian Airlines nebo Lufthansa Italia. Lufthansa platové požadavky odmítla, protože by narušily plán úspor nákladů.

Z Prahy neodletí 30 spojů

Stávka pilotů Lufthansy bude znamenat podle předběžných odhadů od pondělí do čtvrtka 30 zrušených letů na pražském letišti. Informovala o tom mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová s tím, že 28 letů je na trase Praha-Frankfurt a zpátky a dva Praha-Mnichov a zpět.

První let, kterého by se zrušení mělo týkat, měl podle Lagronové původně přiletět do Prahy z Frankfurtu v pondělí v 9:30. Následovat měl let v 10:10 z Prahy.

Lufthansa zřídila pro cestující informační linku na čísle 234008234. Klienti mohou informace získat také na webové stránce www.lufthansa.com. Lufthansa má rovněž na pražském letišti svoji pobočku, kde pasažéři budou informováni.

Útlum ještě letos

Lufthansa se snižováním nákladů brání útlumu v odvětví, který by měl podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) pokračovat ještě v letošním roce. Do roku 2011 chce firma ušetřit různými škrty jednu miliardu eur a tím kompenzovat propad poptávky po létání.

O stávce v této době hlasují i příslušníci palubního personálu britského vlajkového přepravce British Airways. Ti původně chtěli ochromit provoz firmy na plných 12 dní vánočních a novoročních svátků, londýnský soud jim to však kvůli nesrovnalostem v hlasovací proceduře překazil.