Nečekaný dar

Tomáš Melich uvádí, že daroval ČSSD vysoký obnos na žádost své matky. Ta se prý v sociálnědemokratickém smýšlení přesvědčila i během pobytu v terezínském ghettu. Podrobnosti čtěte v darovací smlouvě.

Česká sociální demokracie má nového štědrého mecenáše. Je jím českorakouský obchodník Tomáš Melich, který nejenže dal jedné politické straně nejvyšší finanční dar v historii Česka, ale slibuje, že ji bude podporovat i nadále.

Jenže má přitom jednoho kostlivce ve skříni: Při svém předchozím podnikání v Česku zanechal dluhy za téměř čtvrt miliardy korun, když se pokusil konkurovat dominantní loterijní společnosti Sazka.

Dar drahého spolužáka

Melicha jako nového mecenáše představila ČSSD ve středu s tím, že věnoval straně čtvrt milionu euro, tedy zhruba 6,5 milionu korun.

„Prostředky jsou určeny na podporu a rozšíření kampaně Jiřího Paroubka primárně v Ústeckém kraji,“ uvedla ČSSD v podvečer vydané tiskové zprávě, která dar odůvodnila Melichovými sociálnědemokratickými kořeny a tím, že byl spolužákem Jiřího Paroubka.

Nebyl to přitom Melichův první dar. Stejnou sumu dal straně již loni na podzim, když ČSSD v Praze hostila volební sjezd Evropských sociálních demokratů. „Učinil tak na přání své matky, která je se sociální demokracií životně spjata,“ odůvodnila tento dar ČSSD v tiskové zprávě na svých webových stránkách 26. 11. 2009. Ta však zůstala bez povšimnutí.

Melicha samotného publicita kolem jeho darů příliš netěší. „Myslím, že vydali zprávu a v ní je všechno. Nevím, co bych dodal,“ řekl serveru iHNed.cz Melich. „Známe se už od základní školy a i mé rodinné kořeny jsou přeci známé,“ naráží muž s rakouským občanstvím na tiskovou zprávu, v níž sociální demokracie mimo jiné uvádí, že Melichův prastrýc Alfréd Meissner byl čelním představitelem meziválečné sociální demokracie a šest let strávil ve vládě nejdříve jako ministr spravedlnosti a posléze sociální péče.

A Melich sám přiznává, že i v budoucnu straně pravděpodobně pomůže. Navíc svoji štědrost zlehčuje – podporu politických stran podle svých slov považuje za normální věc. „Myslím, že nebudu jediný. Akorát další to asi nepřiznali,“ soudí. Peníze získal obchodem – konkrétnější být nechce. „Proč vás to zajímá? To nestačí, že jsem se k tomu přiznal,“ diví se zájmu.

Obchod s botami a kostlivec Eurolotto

Jenže Melich není jen mecenáš, který sociální demokracii dal 13 milionů korun, ale i podnikatel, jehož firma počátkem desetiletí zanechala zhruba patnáctkrát víc dluhů, než kolik nyní dal Paroubkově straně.

Osmapadesátiletý Melich na počátku normalizace emigroval do Rakouska, kde například zastupoval přední světové výrobce sportovního oblečení a koncem 80. let založil i československo-rakouský podnik na export bot.

Koncem devadesátých let se rozhodl v Česku konkurovat dominantní loterijní společnosti Sazka a založil konkurenční společnost Eurolotto. Jenže neuspěl a Eurolotto zkrachovalo s dluhy za čtvrt miliardy korun. Věřitelé nakonec dostali zpět necelých 15 procent.

ČSSD: To není náš problém

Sama ČSSD podle ředitele marketingu strany Petra Dimuna o této Melichově podnikatelské minulosti nevěděla. „Ptal jsem se pana předsedy a ani on o tom nic neví. Je to problém pana Melicha a připadá mi absurdní spojovat tyto dvě věci dohromady,“ dodává Dimun.

A i samotný Melich nechápe, proč se jeho sponzorství a působení v Eurolottu dává do souvislosti. „Vždyť já sám jsem na tom nejvíc tratil,“ říká Melich na adresu své dobrodružné výpravy na pole loterií.

Pozor na chování monopolisty

Je ovšem pravda, že za krach Eurolotta spíš než Melich, který v rozjezdu firmy utopil desítky milionů korun, může česká loterijní společnost Sazka. Ta se totiž nové konkurence zalekla a začala jí házet klacky pod nohy. "Všechny studie tvrdily, že ten prostor na trhu tady je. Zároveň ale téměř ve všech byla na konci poznámka: Pozor na chování monopolisty," vzpomínal počátkem roku 2002 Melich v týdeníku Respekt.

Jak Respekt tehdy uvedl, domácí loterijní gigant zakázal všem svým prodejcům pod hrozbou vypovězení smlouvy spolupracovat s Eurolottem nebo dalšími konkurenty. A postaral se i o to, aby se Eurolotto nedostalo na obrazovku České televize ani TV Prima. S její servisní organizací Prima Plus již mělo Eurolotto přitom podepsanou smlouvu a šest natočených pořadů.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák oběma médiím pohrozil, že přijdou o desítky milionů korun, protože jim v případě spolupráce s Eurolottem nezadá žádnou reklamu. "Tehdejší ředitel České televize Puchalský mi řekl: Já těch devadesát milionů od Hušáka potřebuji," citoval Respekt vyjádření dřívějšího ministra kultury Pavla Dostála.

Tom Melich

Tomáš Melich, podnikatel a štědrý mecenáš ČSSD (foto: cssd.cz)