Prach na Ostravsku

Množství polétavého prachu v ovzduší se v Moravskoslezském kraji v noci na dnešek snížilo. Jeho hodnoty však jsou i nadále na většině měřících stanic nadlimitní a na dvou místech stále více než čtyřnásobně překračují limity.

Nejhorší situace je v Bohumíně a Věřňovicích na Karvinsku. Rozptylové podmínky by se podle meteorologů mohly mírně zlepšovat.

Dopravu po silnicích i po chodnících komplikuje v pátek ráno náledí a zbytky zmrzlého sněhu. Noční teploty se pohybovaly kolem bodu mrazu, proto Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím a zmrazky především v Čechách.

Obezřetnost cestáři doporučují zejména na silnicích druhé a třetí třídy na Kladensku, Benešovsku, Berounsku, Příbramsku a v okolí Prahy. Na řadě míst kraje ztěžuje jízdu také hustá mlha, informuje Ředitelství silnic a dálnic. Snížená viditelnost je například na plzeňské dálnici D5 nebo v Jihočeském kraji.

Namrzají hlavně vedlejší silnice, které silničáři neošetřili. Hlavní tahy jsou většinou ráno holé a mokré. V horských oblastech pak silnice pokrývá nesouvislá ujetá vrstva sněhu až do deseti centimetrů, místy jsou zmrazky, například na Lounsku.

Předpověď počasí

V pátek bude na většině území zataženo, především v odpoledních hodinách by od jihozápadu mělo začít pršet. Srážky budou místy mrznoucí, na horách pak od večerních hodin sněhové. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají k pěti stupňům Celsia, na Moravě bude ještě o tři stupně tepleji.

V noci na sobotu k nám bude proudit chladný vzduch od západu, informuje na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nejnižší noční teploty klesnou k minus čtyřem stupňům. Meteorologové proto varují před náledím, které se může v ranních hodinách tvořit především v Čechách.

Počasí o víkendu bude proměnlivé. Podle předpovědi bude především na Moravě zataženo a v Čechách polojasno. Teploměry by přes den měly ukázat v průměru tři stupně Celsia.

Podobný ráz počasí jako v posledních dnech vydrží i po celý následující víkend. 

 

Související