Představitelé rozpuštěné krajně pravicové Dělnické strany (DS) půjdou do voleb pod hlavičkou spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Na sobotní tiskové konferenci v Praze to řekl předseda DS Tomáš Vandas. Do nového subjektu se podle něj přesune i členská základna. Před místem konání tiskové konference hlídkovali policisté. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana sledovali, zda se někdo nebude veřejně hlásit k DS nebo ji propagovat.

Soudci ve středu uvedli, že našli v programu, idejích a symbolech DS xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera.

"Nás takový verdikt (o rozpuštění strany) nemůže v žádném případě zastavit ani odradit od naší činnosti, a právě proto jsme se rozhodli, že Dělnická strana bude v parlamentních volbách na jaře tohoto roku kandidovat jako Dělnická strana sociální spravedlnosti," uvedl Vandas.

Členská základna DS nyní podle něho čítá téměř 1000 členů. Předseda DS podle svých slov počítá s tím, že do DSSS se přesune 90 procent členů a místních organizací. Vandas uvedl, že pokud bude DS vymazána z rejstříku politických stran, tak je možné, že se vrátí k původnímu názvu.

Rozhodnutí NSS je prvním verdiktem v historii samostatné ČR, kdy soud rozpustil některou z politických stran kvůli její činnosti a ideologii. Soud zároveň uvedl, že řada problémů, na které strana poukazovala, skutečně existuje a přetrvá. Přesto má rozpuštění strany podle NSS smysl jako jasné gesto společnosti ve vztahu k neonacistům a pravicovým extremistům.

Zisk poslaneckého mandátu je nereálný

DS sice podá proti středečnímu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) o jejím rozpuštění ústavní stížnost, její představitelé však podle Vandase nechtějí riskovat, že by Ústavní soud verdikt NSS potvrdil po podání kandidátek, ale ještě před volbami, takže by byla DS z voleb vyřazena. "Dále také existuje nebezpečí, že by v případě zvolení našich kandidátů do Poslanecké sněmovny a potvrzení verdiktu Nejvyššího správního soudu došlo k tomu, že by tito lidé ztratili svoji politickou stranu, za kterou byli zvoleni," řekl Vandas. Šance strany na zisk poslaneckého mandátu jsou však mizivé.

První volební mítinky DSSS by se měly odehrát 27. března v Příbrami a Dobříši. Volební kampaň povede Vandas, který předpokládá, že do ní strana vloží celkem asi 500.000 až 600.000 korun, včetně volební kauce, která činí asi 200.000 korun.

Stejné sídlo stran

DSSS sídlí na stejné adrese jako DS. V čele DSSS stojí od prosince 2006 Hana Pavlíčková, matka Vandase. DSSS vznikla v lednu 2004 jako Strana občanů republiky České (SOČR). Založil ji Tomáš Magnusek z Náchoda (nyní spisovatel, herec a producent) a prvním předsedou se stal bývalý politický vězeň Jan Broj, který byl v letech 1990 až 1992 poradcem prezidenta Václava Havla. Strana neměla téměř žádné členy a prakticky nefungovala.

Po roce Magnusek odešel a subjekt se pod názvem Demokratická strana sociální spravedlnosti stal členem koalice Právo a Spravedlnost, v níž byly například hnutí Národní sjednocení a také DS. Právě představitelé DS původní stranu ovládli a dosadili do čela Hanu Pavlíčkovou. Současný název Dělnická strana sociální spravedlnosti je platný od listopadu 2008.

DSSS na svém webu uvádí, že jejím posláním je hájit zájmy pracujících občanů, studentů a učňů a podpora matek s dětmi a vznik tradičních rodin. "Přistěhovalectví nepovažujeme za alternativu zajištění natality národa," stojí na webu. Strana také údajně odmítá diskriminaci nebo zvýhodňování "určitých skupin". Programem DSSS je vytvářet demokratickou společnost, stojí také na webu.

Politolog a odborník na extremismus z Masarykovy univerzity Martin Bastl dříve uvedl, že část krajní pravice dlouhodobě uvažovala o tom, zda nezaložit novou stranu, která by byla "akceschopnější a efektivnější". Politolog Zdeněk Zbořil dříve ČTK řekl, že představitelé DS podle něho nemají šanci dostat se do sněmovny.

NSS rozhodl o rozpuštění DS s tím, strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Byla podle NSS právem označena jako strana vyznávající totalitní ideologii.