Bývalý premiér ČSSD a současný předseda Strany práv občanů (SPO) Miloš Zeman kritizoval v neděli ODS za obstrukce v jednání sněmovny. Expremiér a šéf ODS Mirek Topolánek je naopak obhajoval, protože jeho strana nechce, aby sněmovna jednala o "předvolebních populistických návrzích" ČSSD. Oba to v neděli uvedli v Otázkách Václava Moravce České televize. ODS chce, aby poslanci do voleb jednali hlavně o bodech důležitých pro chod státu a vládních předlohách.

Podle Zemana je chování občanských demokratů "velmi hloupé". "Je to horší než zločin, je to pitomost," parafrázoval Zeman výrok Napoleonova ministra zahraničních věcí, knížete Talleyranda. "My se naopak snažíme, aby levice nepředřazovala své vlastní populistické kreativní návrhy před vládní návrhy," vysvětloval Topolánek. "Ta obstrukce v tomto smyslu je spíše pozitivní," soudí Topolánek. Podle něj by postoj ODS neměl mít vliv například na to, zda vláda ve sněmovně zvládne předložit návrh na navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu. Topolánek a Zeman tento návrh podporují.

Na posledních sněmovních jednáních schůzí měli občanští demokraté dlouhé příspěvky, mnoho času zabraly i debaty o programu. Levici se nepodařilo prosadit některé ze svých návrhů ani na mimořádných schůzích. Sněmovna se tak nedostala k rozhodnutí například o tom, zda vzroste mateřská na loňskou úroveň, zda budou propláceny první tři dny nemoci nebo zda budou zrušeny stropy pro platby sociálního a zdravotního pojištění. Nejednalo se ani o návrhu na vyplacení mimořádného důchodu.

O obstrukcích hovořili v diskusním pořadu televize Prima také poslanci Oldřich Vojíř (ODS) a Milan Urban (ČSSD). Podle Vojíře by bylo nejlepší, kdyby se vybralo zhruba 12 až 15 zákonů, které by se do voleb opravdu projednaly. Připustil, že by mezi nimi mohlo být i navrácení výše mateřské na úroveň loňského roku, což požaduje levice i lidovci, předlohu by měli podpořit i zelení. Urban ale uvedl, že ČSSD neupustí od prosazování i dalších předloh. Levice chce například 13. důchody či proplácení prvních tří dnů nemoci. Tyto zákony jsou podle pravice populistické, zvýší zadlužení země, a proto jednání sněmovny blokuje.

Premiér Jan Fischer je připraven se s lídry stran sejít. Chce s nimi hovořit o návrzích zákonů, které by mohla sněmovna ještě do voleb reálně schválit. Setkání je plánováno na úterý.

Související