Zatímco počet firem, které skončily v insolvenci, v zemích střední a východní Evropy meziročně vzrostl o 40 procent a v západní Evropě o 22 procent, v Česku jich bylo více o 57 procent. Celkově tak počet firem, které loni vyhlásily úpadek, dosáhl v tuzemsku počtu 4570. Vyplývá to z informací společnosti Creditreform.

Ani v jedné ze zemí Evropské unie včetně Švýcarska a Norska, které Creditreform porovnával, se počet vyhlášených insolvencí meziročně nesnížil. Ve sledovaných zemích insolvenci oznámilo loni 232 288 podniků, zatímco o rok dříve to bylo jen 185 tisíc firem.

Největší nárůst zaznamenalo Španělsko – meziročně o 94 procent. Hůře než Česko na tom bylo pak ještě Dánsko s 81procentním nárůstem a Lotyšsko a Litva s 69 resp. 60procentním zvýšením počtu firem v úpadku. Na opačném konci tabulky se ocitly Chorvatsko se sedmi a Rakousko osmiprocentním nárůstem.

V absolutních číslech byl nejvyšší počet insolvencí v Rumunsku a v Maďarsku, což představuje 79 procent z celkového počtu insolvencí sledovaných zemí střední a východní Evropy. Tato čísla jsou ovšem zkreslena metodikou vykazování, protože zahrnují i likvidace.

Měřeno podle oborů bylo nejvíce insolvencí, zhruba sedmdesát tisíc, v sektoru služeb a podobné číslo hlásí i obchod. Ve stavebním průmyslu oznámilo konec 38 tisíc firem, ve zpracovatelském průmyslu pak 21 tisíc.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru