Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová má v březnu představit program, který by zefektivnil spolupráci zpravodajských služeb v rámci Evropské unie. Informoval o tom server EUobserver.

Podle jeho informací by osnovou plánu Ashtonové mělo být sjednocení tří institucí, které nyní v Bruselu koordinují výměnu informací mezi jednotlivými členskými státy.

„Pravomoci nového oddělení musí být ještě popsány. Někteří evropští diplomaté by chtěli, aby mohlo vydávat politická doporučení a analytické zprávy. Jiní předkládají otázky o jeho étosu,“ popisuje nejednotný postoj k novému tělesu EUobserver a upozorňuje, že panují obavy, aby nový orgán „agresivně nenutil členské státy podřídit své zájmy společným cílům“.

Euroagenti v terénu? Zatím ne

Jisté podle serveru je, že nový úřad při Evropské službě vnější akce, nebude mít tajné agenty nasazené „v terénu“, to je zatím v režii jednotlivých členských států. „Belgie a Rakousko něco takového navrhovaly po (teroristických útocích v) Madridu. Ale od toho jsme stále vzdálení několik světelných let,“ vysvětlil jeden z evropských diplomatů.

Evropská bezpečnost a lepší spolupráce v oblasti boje proti terorismu je přitom jedním z témat španělského předsednictví. List El País v lednu uvedl, že Madrid bude podporovat vytvoření Komise pro koordinační protiteroristická centra, která by pomohla zajistit přímou výměnu informací o teroristických hrozbách.

Součástí španělských plánů je i zavedení „programu Erasmus pro policisty“. Podobně jako studenti jiných oborů by tak budoucí policisté měli strávit semestr u svých zahraničních kolegů. „To také pomůže v koordinaci boje proti terorismu. Naučí se stejný způsob práce, což bude mít pro výměnu informací zásadní význam,“ řekl listu jeden z jeho zdrojů.

Žádný James Bond

V současnosti mají koordinaci evropských zpravodajských služeb na starosti tři bruselské instituce. Společné situační centrum (takzvaný SitCen), Pozorovací úřad a  Krizové centrum.

Největší z nich je SitCen, který zaměstnává 110 lidí a v popisu práce má zpracování tajných informací dodávaných z členských států i některých veřejných zdrojů. Na jejich základě pak vypracovává analýzy určené pro evropské diplomaty.

„Je daleko od CIA s jejími 23 tisíci agenty. V jeho řadách nejsou žádní „Jamesové Bondové“. Spíš než o akci je třeba mluvit o zpravodajské službě ve smyslu získávání informací a jejich analýzy,“ popsal nedávno fungování SitCenu francouzský list Ouest France.

Další dva menší úřady nemají dohromady ani dvacet zaměstnanců a mimo jiné sledují dění v krizových oblastech, monitorují světová média s pomocí počítačových technologií a spravují vnitřní informační systém.