Občanští demokraté se začínají smiřovat s tím, že všem návrhům, které zvyšují schodek rozpočtu, se jim zabránit nepovede. Už ve středu budou poslanci na mimořádné schůzi schvalovat zvýšení mateřské o 20 procent a ODS už nyní tvrdí, že tento bod "donekonečna" blokovat nelze.

"Pokud se lidovci a zelení rozhodnou zvýšení mateřské podporovat, tak tomu nemůžeme účinně čelit. Z toho důvodu řekneme svůj postoj věci, budeme hlasovat proti, ale dá se očekávat, že to prohrajeme. K hlasování o mateřské pravděpodobně dojde," řekl serveru iHNed šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Lidovecký návrh na vrácení mateřské na úroveň roku podporují kromě lidovců i ČSSD, komunisté a zelení. A tyhle čtyři strany mají ve sněmovně velmi pohodlnou většinu.

K tomu, že sněmovna ve středu mateřskou pravděpodobně projedná, pomohl fakt, že je to jediný bod programu. Pro ODS by bylo složité, aby jediný bod celý den svými obstrukcemi blokovala.

Narozdíl od rušení poplatků nebo 13. důchodu je navíc vrácení mateřské na původní úroveň věc, která moc nevadí ani samotné ODS. "My jsme na problematičnost snížení mateřské upozorňovali už při schvalování Janotova balíčku. Nicméně ta dohoda taková byla a my dohody držíme. Není ale možné nevidět, že pokud projde, tak dopad na rozpočet je daleko nejmenší," připouští Tluchoř.