Pražský magistrát hledá firmu, která mu pomůže s bojem proti korupci. Společnost bude mít za úkol vytvářet audity na podezřelé zakázky. Podílet se také má na tvorbě protikorupční strategie a na jejím zavádění do praxe. Rada v úterý schválila záměr na vypsání veřejné zakázky na výběr firmy. Na tiskové konferenci to řekl náměstek primátora Milan Richter (ODS).

"Na radě jsme se shodli na záměru najít partnera, který bude mít konkrétní zkušenosti s protikorupčním jednáním jiných velkých evropských i světových veřejnoprávních subjektů," uvedl náměstek.

Magistrát nyní zpracuje zadávací dokumentaci, veřejná zakázka bude vypsána po dalším projednání v radě. Hlavní město chce smlouvu uzavřít na čtyři roky, firma by byla placena hodinově podle odvedených služeb.

Vybraná společnost, která nesmí být nijak spjata s magistrátem například jinými poskytovanými službami v minulosti i budoucnosti, bude magistrátu poskytovat především právní služby. Musí se ale orientovat také v ekonomické a technické oblasti, aby mohla prošetřovat kauzy.

Prošetřováním kauz a podezřelých zakázek se dosud podle Richtra zabývá především kontrolní výbor zastupitelstva. Ten ročně zadá audity za deset až 15 milionů korun. "Je to racionální návrh a postup, který může městu v definování i realizaci protikorupční strategie výrazně pomoci, jsem rád, že jsme se na něm shodli," uvedl předseda kontrolního výboru František Hoffman (KSČM).

Nová protikorupční strategie

Magistrát je v poslední době často kritizován za neprůhledné zadávání veřejných zakázek. Například podle jednoho z auditů na sporný projekt opencard byla řada zakázek účelově rozdělena na menší části, o jejich zadávání pak mohou rozhodovat sami úředníci.

Richter v úterý řekl, že chce do konce března předložit návrh protikorupční strategie. Na ní pracovala bývalá náměstkyně primátora Markéta Reedová (zvolena za SNK ED, nyní Věci veřejné). Její neschválení uváděla jako jeden z důvodů, proč z postu náměstkyně v prosinci odstoupila.

Richtera označila za jednoho z hlavních strůjců nepřijetí protikorupční koncepce. Náměstek primátora naopak její koncepci považuje za nedopracovanou, z rady ji podle něj dvakrát stáhla a nikdy se o ní nehlasovalo.

Do návrhu své předchůdkyně chce například doplnit vymahatelnost etického kodexu úředníka nebo opatření, aby se o veřejné zakázky nemohly ucházet společnosti s nejasnou vlastnickou strukturou. Předložit ji pak chce k posouzení organizacím, které se protikorupční tématikou zabývají.

Související