Fanouškům prvoligových klubů, kteří se o víkendu vrátí do fotbalových ochozů, hrozí v případě nezákonného chování nový citelný trest. Pokud při utkání spáchají úmyslný trestný čin, soudce jim bude moci zakázat chodit na sportovní akce.

Zákaz vstupu může trvat až deset let. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová však řekla, že soudci budou zpočátku pravděpodobně ukládat tresty nižší.

Zakázat dospělým i mladistvým pachatelům vstup na sportovní, kulturní a jiné společenské akce umožňuje soudům trestní zákoník, který je účinný od 1. ledna. Vedle návštěvníků fotbalových či hokejových utkání se trest vztahuje i na účastníky vesnických zábav, koncertů nebo veřejných oslav.

Soudce určí, kam konkrétně viník nemůže

Policejní prezident Oldřich Martinů se netají tím, že trest má pomoci vyřešit především právě divácké násilí na fotbalových utkáních. Podle ministryně Kovářové může zákaz vstupu postihnout například člověka, který se na fotbalové akci popere nebo bude ničit zařízení stadionu.

Martinů doplnil, že vedle pachatelů trestných činů ublížení na zdraví či poškozování cizí věci může trest dopadnout třeba i na fanouška, který na stadionu někoho okrade nebo který bude svým chováním propagovat hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka.

Soudce musí zákaz vstupu konkretizovat - fanouškovi může zakázat například vstup na domácí či venkovní zápasy konkrétního klubu nebo na všechna fotbalová utkání na území jednoho města.

Na řádné vykonání trestu budou dohlížet probační úředníci. Pokud to uznají za potřebné, mohou fotbalovým fanouškům nařídit to, aby se v době konání zápasů hlásili na policejní služebně. Potrestaní fanoušci pak stráví dobu zápasu na služebně v místnosti, kam má běžně přístup veřejnost. Martinů zdůraznil, že jinak na svých právech nijak omezováni nebudou.