Člen akademického senátu plzeňské právnické fakulty a její student Martin Marek zpochybnil rigorózní práce tří významných současných i bývalých představitelů města Plzně.

Marek tvrdí, že požadavky stanovené vyhláškou fakulty nesplňuje  práce náměstkyně primátora Marcely Krejsové (ODS), bývalého primátora a současného náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj Miroslava Kalouse (ODS) a plzeňského zastupitele Karla Palečka (ODS).

"Mám informace k tomu, že studovali nestandardně. Narazil jsem v knihovně na tato jména a podíval jsem se na jejich práce," uvedl Marek. Podle něho ani jedna z prací nesplňuje základní podmínky pro rigorózní práci stanovené vyhláškou děkana právnické fakulty v Plzni, která platí od roku 1999/2000. "Přesto na jejich základě získali jejich autoři titul JUDr.," uvedl Marek.

V práci Krejsové, která podle Marka nechala uznat svoji diplomovou práci v nezměněné podobě jako rigorózní, nejsou údajně použity judikáty ani cizojazyčné zdroje, což odporuje vyhlášce. Cizojazyčné zdroje chybí také v materiálech bývalého primátora Kalouse a bývalého radního Palečka.

Podle Marka diplomová práce Kalouse v knihovně chybí, proto není možné říci, zda rigorózní je shodná. Seznam použité literatury má ale jen tři položky. "Autor také v čestném prohlášení uvádí, že se podílel na tvorbě dokumentů, které jsou v práci použity jako zdroje, v rámci svého působení na ministerstvu pro místní rozvoj. Ovšem ze seznamu není patrné, které to jsou," uvedl Marek. Podle něj je pochybení tak otřesné, že kdyby to udělal v seminární práci, nemohla by projít.

"Nemyslím si, že mu (Markovi) přísluší hodnocení mé práce. Od toho tam byl její vedoucí, oponentní profesor a zkušební komise. Z diplomky jsem dostala za jedna, proto jsem směla použít stejný text. Kdyby mi tehdy vedoucí práce nebo oponent řekli, že mi tam něco chybí, tak je běžná praxe, že to student doplní," uvedla Krejsové. Upozornila, že v době studia nebyla známou osobou.

Bývalý radní města Plzně Palečekřekl, že Marek je nedostudovaný právník a je číslem jedna na krajské kandidátce Strany zelených. "Za další se asi přehlédl, protože oponenty mé práce byli děkan pražských práv profesor Gerloch, tedy asi číslo jedna v oblasti teorie práva v naší zemi. Dalším byl profesor Masopust, což tuším byl tři roky předseda ústavně-právního výboru Federálního shromáždění," uvedl.

Paleček zvažuje, že se bude proti nařčení bránit. Marek u jeho práce upozornil, že v seznamu použitých právních předpisů má uvedenu jen Listinu lidských práv a svobod. Práce neobsahuje cizojazyčné zdroje ani judikáty.

"Nechci se zviditelnit "

Marek řekl, že žádá o přerušení studia, které nechce spojovat s politikou. Popřel, že by byla jeho kritika jen snahou o zviditelnění před volbami. "Tématu se věnuji od května 2009, členem senátu jsem od jara 2008 a budu se mu věnovat tak jako tak. Informace jsou důležité ne pro mě, ale pro veřejnost, musí být popsáno, kdo pochybil," řekl.

Připustil, že stejné věci jako on mohla zjistit komise univerzity, která už několik měsíců zkoumá dění na právech. "Ale to nevíme, protože zprávy dosud nezveřejnila. Pokud to ale zjistila, měla by je zveřejnit. Není na nich nic, zač by hrozila škole žaloba," dodal.

Rektor univerzity Josef Průša odmítl poskytnout Markovi informace, jež žádal a týkaly se výsledků šetření u doktorských studijních programů a právní analýzy Karla Čermáka o možnosti odebírat tituly. Marek se proti rozhodnutí odvolal.

Rektor dnes řekl, že neumí posoudit, zda se u Krejsové, Palečka a Kalouse stala chyba. "Je to práce pro právníky. Osobně se domnívám, že pokud práci řádně obhájili, není na odebrání titulu šance," řekl.

Plzeňské práva se už měsíce snaží vypořádat s případy nestandardního studia. Vše odstartovala aféra opisování prací a takzvaných rychlostudentů. Komise Západočeské univerzity poté prověřila doktorské studium, rigorózní řízení a magisterské studium.

Kontrolu skončila v lednu. Už dříve rektor Josef Průša řekl, že škola oficiálně zveřejní konkrétní jména nestandardních absolventů fakulty, jimž se pokusí odebrat titul, nejdříve na jaře.