Vratislav Romanovský, který byl původně souzený spolu s uprchlým podnikatelem Tomášem Pitrem, stráví za zkrácení daně tři roky ve vězení s dozorem. V pátek o tom v odvolacím řízení rozhodl pražský vrchní soud, který muži původně uložil šestiletý trest.

Vrchní soud Romanovského odsoudil už v roce 2006. Muž však byl tehdy na útěku, a když ho loni v prosinci zadržela policie, úspěšně požádal o zrušení rozsudku. Soud tak nyní musel jeho odvolání znovu projednat.

Kauza daňových deliktů se vedle Pitra a Romanovského týkala Miroslava Provoda, Jiřího Syrovátky a Milana Jungra. Obžaloba je vinila z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát, a stát tak připravili o více než 51 milionů korun. Romanovský svou vinu odmítl, s Pitrem se prý setkal pouze jednou, kdy mu podepsal prázdné papíry.

Pitr stále uniká

Pitra, Provoda a Syrovátku vrchní soud v minulosti odsoudil k pěti letům ve vězení, Jungr dostal dvouletou podmínku. Dovolání Pitra, Provoda, Romanovského a Jungra koncem roku 2007 odmítl Nejvyšší soud. Syrovátkovi, který trpí nevyléčitelnou nemocí, loni soud trest odpustil.

Pitr, který byl spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi, zmizel v zahraničí a trestu se vyhýbá. Provoda, který nastoupil do vězení v červnu 2007, soud tento měsíc propustil na svobodu.

Související