Profesor ekonomie a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar nepřímo popřel, že by se mohl stát jedním z volebních lídrů ČSSD. S nikým o takové možnosti nejednal. Vyplývá to z prohlášení jeho tajemníka Daniela Hermana pro ČTK v reakci na informace deníku Právo, že by Švejnar mohl být lídrem kandidátky sociálních demokratů pro sněmovní volby v některém regionu.

"Pan profesor Švejnar nevedl žádná jednání, která by zavdávala příčinu ke zprávám v dnešním tisku ohledně jeho kandidatury v letošních květnových parlamentních volbách," uvedl Herman.

Za spekulace to označila i sama ČSSD."Článek je bohužel pouhou spekulací "nejmenovaných zdrojů" deníku," uvedl v prohlášení Petr Dimun, šéf PR sekce Lidového domu.

Deník Právo s odvoláním na dva "dobře informované zdroje" uvedl, že se na nejvyšší úrovni sociální demokracie usiluje o nasazení Švejnara jako volební jedničky v Královéhradeckém kraji. "U Švejnara je situace obtížnější, jelikož chce kandidovat jen v Praze. Je tedy možné, že z celé věci sejde," uvedl podle listu jeho zdroj.

Tahouni ČSSD: Pecina, Kohout a Hašek?

Podle informací listu by se údajně ministr vnitra Martin Pecina měl postavit do čela pražské kandidátky a ministr zahraničí Jan Kohout by měl být volebním lídrem sociálních demokratů v Plzeňském kraji. Do sněmovny by prý měl znovu kandidovat také jihomoravský hejtman Michal Hašek.

První dva muži ČSSD deníku žádné změny na kandidátkách nepotvrdili, předseda ČSSD Jiří Paroubek to dokonce označil za "úplný blábol".

V kuloárech se však podle listu mluví o tom, že vedení sociální demokracie plánuje změny prosadit právě až v rámci programové konference, která bude 13. března, deset dní před nejzazším termínem pro odevzdání kandidátek.

O případném zařazení Peciny a Kohouta na volební kandidátky se mluví již dlouho. Oba uváděli, že by na takovou nabídku nejspíš kývli, žádnou ale nedostali.

Za změnami kandidátek Škromach

Iniciativa k zařazení nových tváří na kandidátky by měla vzejít podle místopředsedy strany Zdeňka Škromacha z krajských organizací. Změny by ovšem mohlo navrhnout i předsednictvo strany ústřednímu výkonnému výboru, který by o nich rozhodl. Programová konference v půli března bude rozšířeným zasedáním tohoto výboru.

Na pátečním jednání předsednictva o zařazení Peciny a Kohouta na kandidátky nepadlo ani slovo, řekl ČTK předseda pražské organizace ČSSD Petr Hulinský a lídr kandidátky, kterou by měl Pecina posílit.

Škromach uvedl, že páteční předsednictvo podle jeho informací rozhodnout o návrhu na zařazení obou ministrů na kandidátky ani nemohlo, protože nebylo usnášeníschopné.

Podle serveru Aktuálně.cz byli Pecina i Kohout na pátečním jednání předsednictva ČSSD a výsledkem je dohoda, že vedení strany začne vyjednávat s kraji, kde by členové vlády zaujali místa lídrů kandidátek. ČSSD podle serveru tak potvrdila, že oba ministři kandidují.

Související