I čtvrté místo je ale pro výběr trenéra Jána Filce historickým úspěchem.

Slovensko sice odpovědělo na vedoucí gól Samiho Sala z úvodní části třemi góly v druhé třetině, ale rozhodující obrat předvedli v závěrečném dějství Finové. Dvěma trefami v rozmezí 120 vteřin mezi 47. a 49. minutou rozhodl předposlední zápas turnaje Olli Jokinen. V závěru ještě pojistil výhru v power play Valtteri Filppula. Finále mezi Kanadou a USA se hraje dnes od 21:15 SEČ.

Slováci se opět museli obejít bez útočníka Bartečka, který utrpěl v osmifinále s Norskem po pádu zátylkem bez helmy na led lehký otřes mozku a tržnou ránu. K první nebezpečné akci se dostali ve druhé minutě po Miettinenově střele Finové. Vzápětí měli po Hagmanově faulu přesilovku Slováci a při jediné šanci nestihl Handzuš tečovat Demitrův pokus.

V úvodní části byli slovenští hráči střelecky aktivnější, ale větší šance měli Finové. V osmé minutě po otočce vypálil nepřesně Šatan, na druhé straně Saku Koivu zpoza branky uvolnil Lehtinena, který sám před slovenským brankovištěm zamířil jen do dobře postaveného Haláka. Tým Suomi zase odolal po pokusech Jurčiny a Gáboríka, ubránil se také při Peltonenově trestu.

Branku přineslo až Pálffyho vyloučení, při němž nejdříve Halák vyrazil Hagmanovu teč. Handzuš pak atakovaný Mikkem Koivuem nevyhodil u mantinelu poblíž modré čáry kotouč, kterého se zmocnil Salo a přesnou ránu k levé tyči otevřel 70 vteřin před první pauzou skóre.

Druhou část hry Slováci ovládli

V druhé části mohli nejdříve Finové zvýšit náskok. Selänneho střelu vyrazil Halák a Lehtinenovi zabránil v dorážce do odkryté branky Marián Hossa. Pak opět Selänne přihrával, ale Saku Koivu neměl štěstí, protože mu puk přeskočil hokejku. V 30. minutě Slováci vyrovnali. Při vyloučení Mikka Koivu se mezi kruhy nabídl Demitrovi Gáborík a zápěstím zamířil přesně do pravého horního roku Kiprusoffovy branky.

Odpovědět mohl Hagman, jehož pokus pokryl Halák, ale kat českých hokejistů ve čtvrtfinále si vynutil alespoň faul. Slováci však odolali, naopak z brejku zahrozil Handzuš. V 34. minutě šel Filcův tým pykat za špatné střílení, ale po faulech Saku Koivua a Kukkonena se naopak naskytla Slovensku na 26 vteřin přesilovka pěti proti třem a po kombinaci Demitry a Handzuše ji využil u levé tyče Marián Hossa.

K zajímavé situaci došlo v 38. minutě, kdy Radivojevič zasáhl hokejkou do obličeje Jokinena, sudí nechali ve hře pokračovat a přerušili ji až po šanci Marcela Hossy. Pak ale Radivojeviče vyloučili na dvě plus dvě minuty. Slováci se sice zlobili, ale jen na chvíli, protože v oslabení se dostali do přečíslení a Demitra po přihrávce Mariána Hossy zvýšil na 3:1.

Závěrečný obrat zajistil medaile týmu Suomi

V pokračující přesilovce Slovensko odolalo. V 44. minutě byli vyloučeni Cibák a Meszároš a Finové hráli 86 vteřin v pěti proti třem. Jen čtyři vteřiny po Cibákově návratu na led tečoval Timonenovu střelu tělem Hagman a zavelel k obratu Suomi.

Za 95 vteřin z mezikruží vyrovnal Jokinen, který o dvě minuty později při vyloučení Mariána Hossy i rozhodl. Po Pitkänenově přihrávce jel sám na Haláka a blafákem do bekhendu mezi betony trefil bronz. Snaha Slovenska už byla marná. Kiprusoff při Pitkänenově vyloučení a power play soupeře zlikvidoval 85 vteřin před koncem obrovskou šanci osamoceného Zedníka. Pak mu pomohla po střele Demitry i tyč a 11 vteřin před koncem definitivně rozhodl do prázdné branky Filppula.

Finové jako jediní z medailistů z Turína opět vystoupali na stupně vítězů. Před čtyřmi roky zlatí Švédové i bronzoví Češi vypadli už ve čtvrtfinále.

U Slováků převážilo zklamání

"Byli jsme velmi blízko, pár minut od medaile. Hráli tady nejlepší hráči na světě. Porazili jsme Rusko, Švédsko. Škoda, bohužel to nevyšlo," řekl novinářům se slzami v očích obránce Ľubomír Višňovský. "Jednou v životě jsme se dostali tak vysoko na olympiádě. Škoda, že jsme toho nevyužili. Strašně to bolí, vrátit to ale nejde."

"Zápas jsme si prohráli sami. Když vedeme 3:1, nesmíme se nechat vylučovat. Na jedné straně můžeme být hrdí na to, co jsme na olympiádě dokázali, ale na druhé straně je neuvěřitelné takto prohrát zápas. Čtvrté místo nikoho nezajímá, je to jako skončit poslední. Tahle chyba nás bude mrzet do konce života," řekl Demitra, který se dostal do čela kanadského bodování turnaje.