ODS chce dotáhnout svou obstrukční taktiku, díky které brání schvalování předvolebních návrhů ČSSD, až do úplného konce. Občanští demokraté vůbec poprvé jednoznačně řekli, že už v žádném případě nenechají do voleb ve sněmovně projednat ani proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, ani vyplacení mimořádných důchodů ve výši 2 400 korun, ani zrušení poplatků ve zdravotnictví.

ODS se nelíbí, že jen tyto tři návrhy sociálních demokratů by zvýšily roční schodek veřejných financí o 15 miliard korun.
„Do doby, než zmizí i teoretická možnost tyto tři zákony do voleb schválit, budeme v naší zadržovací taktice pokračovat. Musíme vydržet do 20. března, pak už nemůže ani jeden z těchto zákonů z časových důvodů projít,“ řekl HN místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Sobotka: Proti obstrukcím nic nenaděláme

To, jak zhruba bude „zadržovací taktika“ ODS v praxi vypadat i při březnovém jednání sněmovny, předvedla největší pravicová strana názorně už v pátek dopoledne, kdy chtěli sociální demokraté prosadit proplácení nemocenské i v prvních třech dnech nemoci. ODS prostě v pátek nikoho jiného ke slovu prakticky nepustila.

Místopředseda strany Petr Nečas si vzal v pátek po deváté ráno na dvě a čtvrt hodiny slovo a začal poslance velmi podrobně vzdělávat v historii a současnosti systému nemocenské za posledních několik let. „Jsem připraven kdykoliv se k této debatě vrátit a pokračovat v ní, než vás přesvědčím, abyste proboha živého tento špatný návrh zákona neschválili,“ vypointoval za pobavených úsměvů poslanců ODS své rekordně dlouhé vystoupení Nečas.

Pak si vzali zelení hodinovou a ODS dokonce dvouhodinovou přestávku a protože už poslanci nemůžou v pátek po druhé odpoledne hlasovat o třetích čteních zákonů, mohla s klidem místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová schůzi sněmovny přerušit.

ODS přitom není ve svém obstrukčním boji sama. V pátek se k nim připojila i TOP 09. „Byl jsem po kolegovi Nečasovi připravený k nemocenské pronést dvou až tříhodinový projev, ale bohužel jsem se k němu nedostal. Ano, je to obstrukce, ale naším cílem je jen a pouze bránit zadlužování veřejných financí,“ říká místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Sociální demokraté připouštějí, že jsou proti obstrukcím pravicových poslanců bezmocní. A už se pomalu smiřují s tím, že se jim zrušení poplatků nebo zvýšení důchodů a nemocenské do voleb prosadit nepovede. „Určitě budeme chtít ještě jednou o nemocenské, poplatcích a mimořádných důchodech na březnové schůzi hlasovat. Pokud ale bude ODS pokračovat v obstrukcích, tak to už bohužel prosadit nestihneme. Současné zákony prostě neumožňují bránit obstrukci, pokud se pro ni rozhodne velká politická strana,“ krčí rameny šéf poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pustíme jen mateřskou

Do voleb tak má šanci projít prakticky jediný předvolební návrh, který zvyšuje určité skupině lidí sociální dávky: vyšší mateřská, se kterou poslanci schválili ve středu i zvýšení ošetřovného.

Pravicový Senát sice v březnu zvýšení mateřské téměř určitě vrátí, ODS ve sněmovně ale navracení mateřské na loňskou úroveň svými obstrukcemi blokovat nebude. A protože vyšší mateřská má ve sněmovně díky hlasům ČSSD, KSČM, lidovců a zelených jasnou většinu, tak tenhle návrh KDU-ČSL u poslanců jak při přehlasování Senátu, tak i po případném vetu prezidenta Václava Klause, ještě do voleb velmi pravděpodobně projde.

Stát tak sice na jednu stranu přijde skoro o dvě miliardy, na druhou stranu ale poslanci díky vrácení mateřské na původní úroveň zvýší dávku, jejíž výše je vzhledem k předchozím zaplaceným daním a odvodům ze všech dávek nejspravedlivější. Výše mateřské se totiž nejen – podobně jako třeba podpora pro nezaměstnané – odvozuje od předchozí mzdy, ale hlavně pro lidi se středními a vyššími příjmy je mateřská ve srovnání s podporami v nezaměstnanosti (ale i v porovnání s ostatními dávkami) mnohem výhodnější.

My jsme od začátku snížení mateřské v Janotově balíčku nechtěli, protože je to opravdu jedna z nejvíce zásluhových dávek. Když už jsme ale pro její snížení v rámci kompromisu hlasovali, tak teď nebudeme účelově měnit názor. Pravdou je, že odpor ODS proti mateřské je nesrovnatelně menší než proti rušení systémových věcí, jako je zavedení poplatků nebo třídenní neplacená lhůta u nemocenské. Proti mateřské proto budeme postupovat uměřeně a necháme ji projednat. U dalších kroků ale budeme trvat na svém,“ vysvětluje místopředseda ODS Petr Gandalovič.