Prvních 30 ze 110 propuštěných zaměstnanců Šumavského masokombinátu se přihlásilo na úřadu práce. Firma, která v únoru ukončila výrobu v Klatovech, rozdala v pátek výpovědi anebo se s lidmi dohodla na odchodu.

Na podnik dnes navíc podal návrh na insolvenci jeden z věřitelů, firma Xaverov. Šumavský masokombinát se s ním totiž nedohodl na koupi výrobních budov a kvůli tomu skončil. Firma se přitom v existenčních problémech potácela již delší dobu a již před deseti lety poprvé zkrachovala.

Dědictví po Chvalovském

Šumavský masokombinát v druhé polovině devadesátých let pod tehdejším oficiálním názvem Masokombinát Klatovy patřil do konsorcia Satrapa bývalého velkouzenáře a šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. V roce 2000 společnost skončila poprvé v konkurzu. Soud sice po třech měsících konkurz jako neodůvodněný zrušil, ale firma to již neustála a po měsíci se poslala do konkurzu sama znovu.

Masokombinát sice omezeně vyráběl i v konkurzu, ale nového vlastníka dostal až v roce 2004. Poté se vlastnické vztahy několikrát změnily a rozdělilo se i vlastnictví nemovitostí a provozování podniku. Před rokem, kdy podniku opět hrozilo uzavření, do něj vstoupil plzeňská skupina SPIN Jaroslava Komory.

Chtějí se pokusit o reorganizaci

"Provoz v Klatovech definitivně opouštíme. Zahájením insolvenčního řízení se uzavřely jakékoliv další možnosti jednání ," řekl Komora. Podle něj chtělo samo vedení Šumavského masokombinátu podat návrh na insolvenci tuto středu, ale Xaverov je předešel a navrhuje řešit insolvenci konkurzem, což by podle Komory "extrémně poškodilo všechny ostatní věřitele". „Insolvence byla navíc uplatněna z titulu sporné pohledávky,“ dodal.

"My se ale budeme snažit prosadit reorganizaci podniku a zítra nebo ve středu navrhneme soudu tříměsíční moratorium a do konce května bychom zpracovali reorganizační plán, který by našel firmě novou cestu," dodal Komora. Podle něj by reorganizace umožnila poměrně uspokojit věřitele co nejvyšší sumou.A souhlasí s ní i většina věřitelů, kterým podle Komory dluží Šumavský masokombinát zhruba 50 milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru