Vláda premiéra Jana Fischera v pondělí nepodpořila návrh předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka na změny v odměňování zákonodárců. Premiér novinářům řekl, že to udělala mimo jiné kvůli legislativním pochybením v předloze. Kabinet vzal v úvahu také stav veřejných financí, protože návrh předpokládá odvození platu zákonodárců od odměn poslance Evropského parlamentu.

Návrh, který sněmovna projedná bez ohledu na názor vlády, předpokládá například i krácení odměn poslanců a senátorů v případě neomluvených absencí a zdaňování náhrad.

Ministerstva ale s úpravou nesouhlasí. Například podle ministerstva vnitra by fakticky vedla ke zvýšení platů zákonodárců, což by nebylo za současné situace veřejných financí vhodné, uvádí se na vládním webu.

Ministerstvo financí poukázalo na to, že předloha se týká jen poslanců a senátorů bez návaznosti na mzdy představitelů výkonné a soudní moci. Návrh na odvození platu zákonodárců od odměn poslance Evropského parlamentu se zcela odchyluje od původního smyslu a logiky zákona, upozornilo. Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti poukázalo na riziko rozkolísání odměn představitelů státu.

Pokud by zákon platil, zrušil by zákonodárcům letošní snížení mezd o čtyři procenta. Protože se pokles týkal třeba i ministrů, státních zástupců a soudců, porušilo by to princip rovnosti, sdělilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Základní plat zákonodárce by činil podle Vlčkova návrhu 31 procent základní odměny europoslance, byl by kolem 61.500 korun. Nyní činí asi 59.000 korun. Za různé funkce v komorách by základní koeficient 0,31 rostl, například předsedům o 1,82.

Plat by se zvyšoval o 40 až 69 procent podle vzdálenosti komory od obce, v níž má zákonodárce kancelář. Postižený zákonodárce, který by potřeboval asistenta, by bral o 20 procent navíc. Plat by se snižoval o 5000 korun, pokud by měl poslanec nebo senátor služební vozidlo.

Zákonodárci by z platu hradili i některé položky, na něž nyní berou náhrady. Tím by byly zdaněny. Výjimkou by byly služební zahraniční cesty, poslanci by také dostávali peníze na asistenta, na kancelář ve volebním obvodu a na ubytování v Praze. Vlčkova novela také odstraňuje zdvojené náhrady v dopravě a nárok na bezplatnou veřejnou dopravu.

Pokud by se senátor nebo poslanec bez řádné omluvy nezúčastnil tří jednacích dnů sněmovny, Senátu nebo výboru za měsíc, ztratil by nárok na třetinu svého platu. Rozhodovaly by o tom mandátové a imunitní výbory obou komor.

Vlček chce, aby sněmovna návrh schválila už v prvním čtení. Poslanci mohou tento postup vetovat.

Související