Nejlépe vydělávajícím fotbalovým klubem planety je stále Real Madrid. Příjmy španělského celku v loňském roce podle auditorské společnosti Deloitte činily 401,4 milionu eur (10,37 miliardy korun). Na druhém místě je vítěz Ligy mistrů Barcelona (365,9), třetí je Manchester United (327,0).

Anglický šampion opět doplatil na oslabení britské libry. Loni kvůli tomu přišel o prvenství v žebříčku a nyní musel přepustit druhou příčku Barceloně.

Real je v čele popáté za sebou i přesto, že loni nezískal jedinou trofej. Na prvním místě žebříčku se udržel hlavně díky smlouvě o prodeji televizních práv se společností Mediapro, od které dostal 160,8 milionu eur, o 18 procent víc než o rok dříve. Například Manchester United vydělal na televizních právech o 43,7 milionu méně a nepomohl mu ani postup do finále Ligy mistrů, v níž Real skončil už v osmifinále.

Kvůli ekonomické krizi zaznamenalo devět klubů nižší příjmy než před rokem, celkový součet vydělaných peněz dvaceti týmů v pořadí však stoupl o 26 milionů eur. Loni činil celkový příjem 3,9 miliard eur.

"Největší kluby jsou dobře zajištěné proti ekonomické krizi. Pomáhá jim široká fanouškovská základna po celém světě, prodej televizních práv a podpora velkých společností," řekl agentuře AP Dan Jones ze sekce sportovního obchodu Deloitte.

Největší zastoupení má v žebříčku anglická liga se sedmi celky. Podle Deloitte však bude pořadí v čele v nejbližší době patřit Španělsku. "Bude to boj Realu s Barcelonou, navíc když anglické kluby trpí oslabením libry," uvedl Jones.

Související