Naplánovat na jaro větší komerční billboardovou kampaň není moc dobrý nápad. Nebude kam reklamu pověsit. I v době krize totiž české politické strany využijí před květnovými volbami téměř všechny volné venkovní reklamní plochy. "Od dubna do června jsme v podstatě plní, s úrovní rezervace nad 90 procent," řekl ředitel společnosti BigMedia Jan Vlček týdeníku Marketing & Media.

Letošní kampaň bude ale úspornější. Partaje dohromady utratí necelých 360 milionů, což téměř odpovídá částce, již vydala v roce 2008 v kampani před senátními a krajskými volbami sama ODS.

Nejvíc peněz utratí obě velké strany - kolem 150 milionů. K šetření je přiměla nutnost - většina stran se finančně dost vyčerpala na podzim před původně plánovanými předčasnými volbami. ODS a ČSSD seškrtaly balík financí na kampaň zhruba o čtvrtinu, lidovci, kteří balancují na hraně volitelnosti, dokonce o dvě třetiny. Jediný, kdo nemusel šetřit, je TOP 09 s 30 miliony.

"V tuhle chvíli máme připravených asi 100 milionů a hledáme další prostředky. Zřejmě utratíme kolem 150 milionů," řekl včera HN mluvčí občanských demokratů Martin Kupka. Zatím není potvrzeno, že by si ODS musela kvůli kampani brát úvěr, a patrně by se bez něj ráda obešla. Již loni totiž čerpala kontokorent ve výši 150 milionů. Všechny peníze však nepřišly vniveč, řada tehdy uhrazených služeb je podle Kupky předplacena i pro kampaň letošní. Na kampaň před předčasnými volbami počítala ODS s rozpočtem 200 milionů.

Strany se "zahojí" na příspěvcích

ČSSD chce před letošními volbami utratit sumu mírně převyšující 160 milionů korun. Částku mají dát dohromady z příjmů od kandidátů, rozpočtů krajů a sponzorských příspěvků. Podle volebního manažera socialistů Jaroslava Tvrdíka je možné, že si strana bude muset vzít úvěr ve výši několika milionů. "Umím si představit, že na krátkou dobu využijeme kontokorent, který máme otevřený. Není to ale hlavní zdroj financování naší kampaně," řekl Tvrdík HN. Před předčasnými volbami chtěla ČSSD do kampaně investovat přes 200 milionů, Tvrdík na podzim vyčíslil ztrátu způsobenou zrušením voleb na 100 milionů.

Celou částku určenou na předvolební agitaci si chce půjčit KDU- ČSL. "Bude to kolem deseti milionů a budeme si na to brát úvěr," řekl předseda lidovců Cyril Svoboda. Jeho strana musela oproti podzimním volbám slevit ze všech nejvíce - počítala tehdy s částkou 30 milionů korun.

Strany se však půjček zřejmě nemusejí bát. Partaje, které ve sněmovních volbách překročí alespoň 1,5 procenta z celkového počtu platných hlasů, mají nárok na příspěvek na úhradu volebních nákladů. Ten činí 100 korun za každý odevzdaný hlas, v případě obou velkých stran by tak měla celková výše státního příspěvku dosáhnout alespoň 120 - 150 milionů korun. Lidovci by měli i v případě velmi špatného výsledku (kolem čtyř procent) dosáhnout na částku kolem 20 milionů korun.

Zcela bez půjček se chtějí obejít menší parlamentní subjekty. "Máme rozpočet na 30 milionů. Nebudeme si půjčovat, ale tím nechci říci, že v okamžiku voleb budeme zcela bez závazků. Agentury, se kterými spolupracujeme, věří v naši solventnost v druhé polovině roku, počítáme s nějakým odkladem plateb," řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.

S nejmenší částkou do kampaně počítá Strana zelených - utratí asi osm milionů korun. "Z centrálního rozpočtu strany je schváleno pět milionů, chceme ještě získat tři miliony v darech jak od členů, tak od lidí mimo stranu," řekl volební manažer zelených Tomáš Průša.

 

Tři měsíce před volbami: Kampaň se rozjela

ČSSD - 160 milionů

Počítá s příjmy od kandidátů, od krajských organizací a sponzorů. Půjčí si "možná pár milionů". Podle modelu CVVM z února má 33 % hlasů.

ODS - 150 milionů

Podle dřívějšího prohlášení místopředsedy strany Ivana Langera si strana vezme úvěr. Zatím ho však ještě nevyjednala. Volební model CVVM jí dává 20,5 %.

TOP 09 - 30 milionů

TOP 09 tvrdí, že jí agentury odloží úhradu za reklamní plochy. Rozpočet prý bude mít jen takový, kolik peněz získá od sponzorů. Zatím strana vybrala přes 30 milionů. Podle CVVM má šanci na 14,5 % hlasů.

KDU - 10 milionů

Celou částku si půjčí. Oproti na podzim plánovaným volbám seškrtala rozpočet na třetinu. Lidovci si půjčovali na volby již v minulosti. Model jim dává 5 %.

Strana zelených - 8 milionů

Nepůjčují si. Ze stranického rozpočtu plánují zelení dát pět milionů korun, zbytek chtějí získat z fund raisingu. Podle modelu CVVM z února má naději na 5 % hlasů.

Související