Ministr obrany Martin Barták čelí trestnímu oznámení kvůli nákupu 90 lehkých obrněných vozidel Iveco. Anonym, který trestní oznámení podal 1. března, se domnívá, že koupí obrněnců byl spáchán trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. Uvedl to v úterý server Euro.cz s tím, že oznámení bude předáno místně příslušnému Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6.

Ministerstvo obrany s tím, co je uvedeno v trestním oznámení, nesouhlasí. "Veřejná zakázka byla zadána v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a v souladu s podmínkami EDA (Evropská obranná agentura)," sdělila ČTK tisková mluvčí ministerstva obrany Lucie Kubovičová. Barták je nyní na cestě za českými vojáky v Afghánistánu.

Smlouvu na dodávku vozů Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun uzavřelo ministerstvo obrany loni v prosinci. Vozidla v několika verzích mají být dodána v letech 2010 až 2013.

Trestní oznámení podle serveru upozorňuje na to, že součástí smlouvy na nákup vozidel je i dodávka dílenských prostředků, náhradních dílů, munice a školení. Tyto dodávky přitom podle oznámení nebyly předmětem posouzení nebo výběru, a hodnotícím kritériem tak nebyla kvalita ani cena.

"Některé subdodávky se zároveň opakují po již realizovaném prvním nákupu vozidel Iveco. Lze se tedy domnívat, že smlouvy se subdodavateli a finanční vyrovnání s nimi mohou být konkrétním prostředkem legalizace nezákonně generovaných finančních prostředků," citoval server trestní oznámení.

Ministerstvo obrany tvrzení, že dodávka dílenských prostředků, náhradních dílů, munice a školení nebyla předmětem posouzení nebo výběru, považuje za nepravdivé. "Zmiňované dodávky byly součástí výzvy, následně nabídky a v neposlední řadě smlouvy," uvedla Kubovičová.

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6 se podle Euro.cz již jednou nákupem vozů Iveco zabývalo. Státní zástupce Ladislav Malovec koncem roku 2008 případ předal k vyšetření vojenské policii, která jej odložila.

Policie se v současnosti zabývá kauzou údajné korupce při nákupu kolových obrněných transportérů Pandur. Na možnou korupci při pořizování pandurů upozornila v polovině února Mladá fronta Dnes, když zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, která transportéry vyrábí. Oba manažeři mluvili o provizích, které bylo třeba přislíbit během přípravy tendru na dodávku transportérů.