Současná podoba systému financování českého sportu je nedokonalá a jsou potřeba změny, shodují se české politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně. Recepty na řešení mají různé, v zásadních věcech se ale příliš neliší.

Například ODS, ČSSD i KDU-ČSL hovoří o možnosti zřízení zvláštní rozpočtové kapitoly pro sport. Mezi náměty stran na zisk potřebných financí jsou mimo jiné příspěvky na sport z ceny lístků sportovních utkání, odvody zdravotních pojišťoven či zisk určité části peněz z autorských poplatků.

Podle analýz ministerstva školství nyní sportu schází 1,1 miliardy korun ročně. Přitom sportovní organizace spravují majetek za 60 miliard a sdružují více než milion lidí. Politické strany také vesměs hovoří především o podpoře masového sportování, ve druhém plánu pak o podpoře špičkových sportovců.

Podle studie Evropské unie jde v České republice na sport ročně z veřejných zdrojů jen deset eur (asi 26 korun) na obyvatele, z členských zemí jsou na tom hůř jen Bulharsko a Malta. Například na Slovensku je to třikrát víc a na vrcholu žebříčku je Francie se 185 eur (asi 4800 korun) na obyvatele.

Jak by politické strany chtěly změnit financování sportu? 

SSD"Praktikovaný systém vícezdrojového financování je neprůhledný," tvrdí stranický odborník ČSSD v této oblasti a někdejší úspěšný skokan na lyžích Pavel Ploc. Jeho šéf Jiří Paroubek novinářům řekl, že by sportovní problematiku měl mít ve vládě na starosti přímo premiér, kterým by se po květnových volbách Paroubek rád stal.

Paroubek se vyslovil například pro vznik sportovních tříd, strana se chce zasadit i za bezplatný přístup na veřejná sportoviště. K financování sportu by podle ČSSD měl vzniknout centrální fond, který by rozděloval dotace z peněz získaných ze státního rozpočtu, ale i z odvodů akciové společnosti Sazka, ročního výtěžku loterií, automatů, kasin.

Do fondu by podle představ sociální demokracie směřovalo i určité procento ze zisku státních a polostátních firem, či z poplatků za autorská práva z mediálně šířených sportovních přenosů.


Pe006400730065da ODS Mirek Topoln0065kNáměstek ministryně školství Jan Kocourek, který je v této oblasti odborníkem ODS, navrhuje ve shodě se svou resortní šéfkou Miroslavou Kopicovou pro sport samostatnou kapitolu ve státním rozpočtu.

Pro sport si prý osobně dokáže představit fixní dolní limit z příjmů rozpočtu, ale i daňové úlevy pro organizace podporující sport. Příjmy pro sport by také podle ODS měly být výnosy z loterií a podobných her, neboť sportovní sázky jsou odvětvím, které se sportem přímo souvisí. Také Kocourek zmiňuje výnosy z autorských a mediálních práv sportu a sportovců. Peníze by mohly poskytnout i zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů.


Rovněž lidovci by si přáli vznik instituce, která by měla sport přímo na starosti a byla by garantem financování, vysvětlil ČTK expert KDU-ČSL Roman Kumpošt.

Lidovci prosazují přijetí nového loterijního zákona, který by do rozpočtu mohl přinést až čtyři miliardy korun a velkou část těchto peněz by prý šlo použít právě na sport.

Také KDU-ČSL zmiňuje podíl zdravotních pojišťoven, které by například na mládežnický sport přispívaly v rámci prevence, či daňové zvýhodnění sportovních sponzorů.


Logo KSMMilan Bičík, stínový ministr školství KSČM, uvedl, že podstatné je přepracování zákona o podpoře sportu, kde by byla jasně stanovena odpovědnost krajů a státu za organizování sportovních a tělovýchovných aktivit. Také komunisté podporují myšlenku odvodu části zisků loterijních společností do sportu.

V případě zdravotních pojišťoven ale KSČM varuje, že další odliv jejich peněz mimo přímou oblast zdravotní péče by mohl mít vliv na kvalitu zdravotních služeb. Problém KSČM nevidí v tom, že by sport získával peníze z odvodů například z televizních přenosů, je prý však otázkou, zda je vhodné k takové úpravě využít novelu autorského zákona.


Kalousek - TOP 09Nová strana TOP 09 pokládá současnou podobu financování sportu za naprosto nedostatečnou, je prý však otázkou, zda je reálné zvýšení podpory při nynější ekonomické situaci země.

Politikům této strany se prý nejeví jako nejlepší provazovat konkrétní příjmy státního rozpočtu s konkrétními výdaji. Podstatné je podle nich především stanovit jasnou strategii financování sportu.


Onde006a0020004cikaPředseda Strany zelených Ondřej Liška připomněl, že ještě jako ministr školství nechal vypracovat analýzu této problematiky. Nyní zelení navrhují vznik jednoho kanálu, z nějž by se sport financoval, tedy státního fondu na podporu sportu. Samostatné ministerstvo prý není dobrý nápad, ale bylo by možné sportovní problematiku z ministerstva školství přesunout například do odpovědnosti ministerstva kultury.

Zvýšit by se podle zelených měly povinné odvody sázkových a loterijních společností na dvojnásobek, což by prý znamenalo přínos asi 300 milionů korun ročně. Důležité je prý také zpřísnění zákona o loterijních společnostech tak, aby jim byla znemožněna obejít povinnost sport financovat.