Tato samoobslužná zařízení umožňují držitelům debetních karet ČS naskenovat a následně uhradit složenky typu A a příkazy k úhradě ČS. U dokladů SIPO České pošty, které mají čárový kód, pak klient přiloží tento kód ke speciální čtečce, údaje se mu samy načtou a poté je provedena platba.

"Transakční terminál v rozsahu, který představuje ČS, je v Česku novinkou. Existují zde terminály, které umožňují zadat příkazy k úhradě, ale zatím žádný z nich neumožňoval naskenovat dokumenty, které jsou určitým způsobem standardizovány," komentuje novou službu šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Chvátal s tím, že v Rakousku nebo Německu je tato služba zcela běžná a velmi oblíbená.

Transakční terminály mají ještě dalších sedm funkcí, obdobných těm, které nabízejí bankomaty. Jde například o dobití kreditu mobilního telefonu či zjištění zůstatku na účtu. Zařízení však na rozdíl od bankomatů neumožňuje výběr hotovosti. Klienti se při zadávání platby identifikují debetní platební kartou ČS. Denní limit této služby je 199 999 korun na jednu platební kartu, u klasických sběrných boxů je limit poloviční.

nov 0070006c00610074ebn 0074erminl0020esk 0073poi00740065006cnyTransakční terminály jsou v rámci pilotního provozu, který skončí v polovině letošního roku, nainstalovány celkem na 11 pobočkách ČS v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Liberci a v Kolíně. Příkazy k úhradě, ovšem bez možnosti skenování a načítání čárového kódu, lze zadávat i na všech bankomatech ČS, kterých bylo po celé republice ke konci roku 2009 celkem 1218.

Podle šéfa kartového centra ČS Miloslava Křečana si klienti zadávají příkazy k úhradě v 99 procentech případů sami. Celkem 76 procent plateb realizují přes internetové bankovnictví, 19 procent přes sběrné boxy. Zbytek připadá na služby telebanking (dvě procenta), GSM banking a příkazy přes bankomat (po jednom procentu). Zbylé jedno procento příkazů zadávají klienti na bankovních přepážkách.