Teplotní rekordy

6. března
minimum: -15,7 °C (z roku 1796)
maximum: 16,5 °C (1834)

7. března
minimum: -15,4 °C (1785)
maximum: 19,3 °C (1920)

O víkendu se do Česka znovu vrátí pravá zima. I když v posledních dnech odtála při oblevě polovina sněhu, o víkendu znovu napadne až 15 centimetrů nového. Navíc se ochladí, ani nejvyšší denní teploty nepřekročí bod mrazu.

V pátek nás podle údajů Meteopressu čeká nechladnější odpoledne tohoto pracovního týdne. Nejvyšší teploty by se měly pohybovat kolem minus dvou stupňů Celsia, na horách klesnou k minus devíti stupňům.

V noci na sobotu bude charakter počasí v Česku nejvýznamněji ovlivňovat tlaková níže, která postupuje Evropou od Beneluxu a přes Německo. Noční teploty se budou pohybovat v intervalu od minus pěti do minus devíti stupňů, při zmenšené oblačnosti mohou klesnout ještě o dalších pět stupňů.

ČHMÚ varuje před sněhovými jazyky 

Jak bude v sobotu? "V Čechách zataženo až oblačno se sněžením, později se sněhovými přeháňkami. Na Moravě a ve Slezsku polojasno až oblačno a srážky jen ojediněle," předpovídá Český hydromteorologický ústav (ČHMÚ).

Sněhové srážky budou nejvydatnější především na jihu a jihozápadě Česka, tam může napadnou až 15 centimetrů nového sněhu, na ostatním území se srážkové úhrny budou pohybovat v řádu do 10 centimetrů.

Na začátku víkendu se ke sněžení navíc přidá i silný vítr, který v nárazech může dosahovat rychlosti až 54 kilometrů v hodině. Beaufortova stupnice síly větru to označuje jako mírný vichr.

ČHMÚ proto vydal výstrahu před tvorbou sněhových jazyků. Upozornění platí od 4. do 20. hodiny v sobotu pro Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský a Ústecký kraj. Řidiči by při cestách neměli zapomenout na zimní výbavu, pokud se chystají do hor jsou podle meteorologů nutné i zimní řetězy.

Sněžení by mělo v sobotu večer ustat, v neděli by mělo být oblačno až polojasno. Teploty zústanou v zimním kabátu - v noci klesnou až k minus deseti, přes den se oteplí až na plus jeden stupeň Celsia. Nevyplní se tak zřejmě lidové pranostiky, které praví, že "Na svatého Bedřicha (v sobotu) slunko teplem zadýchá" nebo "O svatém Tomáši (v neděli) sníh bředne na kaši".

Velmi mírné oteplení by mělo přijít až příští týden, i potom se však odpolední teploty dostanou jen pár stupňů nad bod mrazu. Podle dlouhodobého výhledu ČHMÚ by mělo být převážně polojasno, srážky jen ojediněle. Nejvyšší teploty budou příští víkend kolem plus pěti stupňů.

Víkendová sněhová nadílka udělá radost zřejmě zejména dětem z Prahy 6 až Prahy 10, Chebu, Děčína nebo Karlových Varů, kterým od pondělí začínají jarní prázdniny.

Skiareály hlásí stále dobré podmínky jak pro sjezdové, tak pro běžecké lyžování. Nejvíc sněhu zatím leží na Velkém Javoru na Šumavě a na Labské boudě, kde je kolem 120 centimetrů sněhové pokrývky. Na Lysé hoře je necelých 60 centimetrů, o pár centimetrů víc najdete na Šeráku. Obleva v minulém týdnu zastavila jen několik lanovek na Vysočině.