TOP 09 a kníže na Facebooku

Politická strana TOP 09 měla v pátek odpoledne na komunitní síti Facebook celkem 18 678 členů ve své skupině.

Předseda strany Karel Schwarzenberg, jeden z dlouhodobě nejpopulárnějších politiků v ČR, měl celkem 14 889 fanoušků.

Politické strany pozvolna startují své kampaně k parlamentním volbám, které se uskuteční za necelé tři měsíce. Zatímco ČSSD láká voliče na mobilní kluziště a bruslení, strana TOP 09 vsadila mimo jiné na novou komunikační techniku. 

Předseda strany a lídr pražské kandidátky Karel Schwarzenberg chce oslovit mladé voliče dobrodružnou hrou v ulicích Prahy. S pomocí GPS zařízení budou moci hledat ukryté schránky s částmi příběhů z historie ČR a hlavního města. Cílem akce je vzbudit u mladých lidí zájem o dějiny a politiku.

Koncept vymyslel výtvarník David Černý, známý například kontroverzní plastikou Entropa. "Postupně nabídneme pět různých her v ulicích hlavního města. Každá bude zasazena do jednoho historického období," vysvětlil jeden z tvůrců Martin Kotas. Soutěže začnou 17. března hrou z období feudalismu. Následovat budou Golemova Praha, národní obrození, protektorát a doba komunistické diktatury.

Za webem sKarlem.cz stojí několik lidí, kteří Schwarzenberga podporují, nikdo z nich prý ale není členem TOP 09. "Naše aktivita je spojena výslovně s Karlem Schwarzenbergem," řekla iDNES.cz Gabriela Leitkepová ze skupiny. Do kampaně prý vložili 150 tisíc, blíže neupřesněnou částkou přispěl i "kníže", uvedl server.

Koncert, e-shop i videochat

Tvůrci hry také spustili další propagační aktivity na webu nazvaném S Karlem. Stránky nabízejí ke koupi trička, placatky, odznaky nebo samolepky s podobiznou Schwarzenberga. Část výtěžku půjde podle tvůrců na charitu.

Autoři kampaně zároveň již od loňského léta zvou na nepravidelná "piva s Karlem"; poslední setkání se uskutečnilo na konci ledna. V pátek večer se v pražské MeetFactory uskuteční koncert pro fanoušky Schwarzenberga. Zahrají Tony Ducháček s kapelou Garage, Terne Čhave a DJ Liquid A.

Speciální webové stránky nabízí i možnost nepřímé komunikace se Schwarzenbergem. Je jí videochat, do nějž mohou lidé posílat své dotazy klasickou elektronickou poštou. Schwarzenberg dotazy jednou za čas zodpoví před kamerou a jeho odpovědi se poté objeví na internetových stránkách.

Příznivci strany mohou posílat svá videa na téma "Řiďte svůj život sami". Amatérská tvorba bude na webu také zveřejněna.

Stranu TOP 09 založili v červnu loňského roku bývalý lidovec Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (nominovaný do bývalé vlády Stranou zelených). Podle posledních průzkumů veřejného mínění by ve volbách získali kolem 10 procent hlasů. 

Související