Státní zástupce navrhuje obžalovat 13 lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů společnosti ČEZ z útisku, u dalších 17 stíhání zastavil. O obžalobě by mělo rozhodnout Okresní státní zastupitelství v Olomouci, uvedl server iDnes.cz.

Návrh na obžalobu loni podali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zaměstnance ČEZ vinili z vydírání kvůli jejich postupu proti údajným černým odběratelům elektřiny.

Překvalifikování z vydírání na útisk podle státního zástupce Karla Studeného z olomoucké pobočky ostravského krajského státního zastupitelství, který měl případ na starosti, vyplynulo z důkazní situace.

ČEZ si trvá na legálnosti postupů

Za útisk obviněným hrozí nejvýše šest měsíců vězení, proto se krajské státní zastupitelství kauzou už nebude zabývat. Jména kontrolorů zatím zveřejněna nebyla. Podle iDnes.cz mezi nimi s největší pravděpodobností bude šéf útvaru Karel Vaniš.

Lidi, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy ČEZ Měření nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými metodami, zastupuje sdružení PPP - právní poradenství a pomoc. Právník Jan Rytíř, který stojí v jeho čele, s rozhodnutím státního zastupitelství nesouhlasí.

"V každém případě mi ale stačí, že to jde k soudu, protože soudce není vázán právním názorem státního zástupce, není vázán právní kvalifikací, je vázán pouze skutkem," řekl s tím, že se zasadí, aby bylo jednání kontrolorů posuzováno jako vydírání.

ČEZ uvedl, že budoucí rozhodnutí státního zastupitelství nebude předjímat. "Společnost ČEZ si však na základě vlastních auditů i posudků Státní energetické inspekce nadále stojí za legálností veškerých našich postupů, z veškerých právních posudků vyvozujeme, že se naši zaměstnanci žádného nezákonného jednání nedopustili," uvedl mluvčí podniku Martin Pavlíček.

Lidé z ČEZ Měření podle spisu od dubna 2005 do listopadu 2008 v několika desítkách případů odpojovali odběratelům dodávky elektřiny. Poté je údajně nutili, často v nočních hodinách, přijít na pracoviště ČEZ Měření, kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou, pokud odmítnou spolupracovat.

Lidé pak pod tímto psychickým nátlakem podepisovali smlouvy, ve kterých uznávali svůj dluh. Údajné trestné činnosti se prý dopouštěli v Moravskoslezském a Olomouckém kraji a ve středních a severních Čechách.

S ukázkami výcviku kontrolorů se mohla veřejnost seznámit na záběrech, které médiím poskytla strana Suverenita. Její šéfka Jana Bobošíková v této souvislosti nabízela petici za odvolání představenstva a dozorčí rady ČEZ. Energetický gigant v reakci v polovině února odpojování neoprávněných odběratelů elektřiny do odvolání pozastavil.