Ke konceptu nového územního plánu Prahy lidé poslali přes 12 000 připomínek. Pražský magistrát podněty, které lidé posílali do začátku prosince, postupně zapisuje. Dosud ale nemá hotovo.

"Máme zapsáno 12 tisíc podnětů od asi sedmi tisíc žadatelů. To znamená, že pod některým žadatelem je sto nebo taky pět set připomínek," uvedla ředitelka odboru územního plánu Jitka Cvetlerová.

Ředitelka doufá, že do měsíce bude vše sepsáno a zakresleno tak, aby se podněty mohly začít třídit a vyhodnocovat. Na podzim by o připomínkách mohli jednat zastupitelé. "Byla bych ráda, aby koncept schválilo ještě toto zastupitelstvo," poznamenala Cvetlerová s odkazem na podzimní volby. Po konceptu bude vypracován definitivní návrh územního plánu.

Největší problémy: pražský okruh, klánovický golf, letiště

Připomínky upozorňují mimo jiné na několik dlouhodobě sporných míst a plánů. Jde například o případ klánovického golfu, pražského okruhu přes Suchdol, napojení pražského okruhu v Běchovicích, paralelní dráhy na ruzyňském letišti, plánovaného rozšíření ďáblické skládky nebo diskutované zástavby Roztyl a Trojmezí.

 

 

Nový územní plán by měl postihnout rozvoj města v dalších asi 15 letech, platit bude zřejmě od roku 2012. Měl by přinést několik změn. Ve srovnání se současným plánem bude novinkou výšková a prostorová regulace, která by měla zajistit, aby nové stavby vzhledem k okolí nepřesahovaly přiměřenou kapacitu a výšku.

Plán také počítá například s novou trasou metra D a rozvojem tramvajových a železničních tratí. Zahrnuje výstavbu městského i pražského okruhu, rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod nebo tunelové propojení Masarykova a smíchovského nádraží. Umožní ale i některé kontroverzní projekty jako například výstavbu lanovky na Dívčí hrady.

Související