Delegáti ustavujícího sjezdu Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) dnes v Praze zvolili podle očekávání svým předsedou Miloše Zemana. Pětašedesátiletý bývalý premiér byl jediným kandidátem. Z 269 odevzdaných hladů bylo pro Zemana 245, jeden byl proti a 23 hlasů bylo neplatných.

Dvěma Zemanovými místopředsedy se stali rovněž podle očekávání šéf pražské organizace SPOZ, sedmadvacetiletý vysokoškolský učitel Vladimír Hönig a šéf zemanovců Olomouckého kraje třiatřicetiletý Radek Augustin, bývalý člen ČSSD. Zvoleni byli drtivou většinou hlasů. Zeman si, podle zdrojů z jeho blízkosti, přál po svém boku právě tyto muže.

Neprošel ani návrh z pléna, aby bylo místopředsedů více. I to Zeman rozhodně zavrhl s tím, že stačí místopředsedové dva. Jeden by měl koordinovat činnost strany v českých krajích, druhý v moravských. "Navolme lidi, kteří už v čele krajských organizací dobře pracovali," zdůraznil Zeman.

Buďme proevropští a pragmatičtí, chce Zeman

Nová strana by podle Zemana měla být výrazně proevropská v zahraniční politice a pragmatická v politice domácí. Prosazovat chce zavedení prvků přímé demokracie, například zákon o všeobecném referendu či přímou volbu starostů, hejtmanů a prezidenta.

Rovněž chce posílit právo občanů upravovat kandidátky a zvýšit počet volebních krajů pro volby do sněmovny na 35, aby voliči lépe znali lidi, pro něž hlasují, a mohli účinně ovlivnit jejich zvolení.

 

Získáme pět procent!

Zemanovi stoupenci, kteří svůj idol hodlají opět prosadit do vysoké politiky, jsou přesvědčeni, že pětiprocentní zisk volebních hlasů, který je nutný pro vstup strany do sněmovny, určitě překročí. Svého šéfa začali zviditelňovat už pomocí občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

 

Jeden z iniciátorů hnutí i nové strany, Zemanův dlouholetý poradce a přítel Miroslav Šlouf, je přesvědčen, že se Zeman do vysoké politiky vrátí a opět zazáří podobně jako v minulém století někdejší francouzský prezident Charles de Gaulle nebo britský ministerský předseda Winston Churchill.

Sjezd, který SPOZ zahájila státní hymnou a na kterém účastníky při příchodu vítala cimbálová muzika, byl prodchnut patosem. Delegáti zdůrazňovali svůj obdiv ke svému idolu - Zemanovi.

Související