Policie si v úterý z pražského magistrátu odvezla materiály potřebné k prověření projektu opencard. Na zásah upozornila Česká televize. Magistrátní mluvčí Jiří Wolf ČTK řekl, že úřad policii poskytne veškeré informace, které bude potřebovat.

Policie podezírá zatím neznámé zaměstnance z pražského magistrátu a společnosti Haguess ze spáchání trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Policisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality vyhledávali materiály na odboru informatiky, který zadával mnohé zakázky v projektu opencard. Z úřadu ve Škodově paláci během odpoledne vynesli několik tašek s dokumenty. Na magistrátu zůstali i po ukončení úředních hodin v 18:00. Akce tedy trvala déle než šest hodin.

Mluvčí útvaru odhalování korupce Roman Skřepek k zásahu nesdělil nic bližšího. Uvedl pouze, že na pokyn městského státního zastupitelství nesmí poskytovat žádné informace.

Trestní oznámení na neznámého pachatele podala v prosinci kvůli opencard opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS). "S ohledem na to není možné, aby policie nekonala. Je to standardní postup," okomentoval úterní vyšetřování policie Wolf.

 

 

Projekt opencard už prověřily tři audity, za které Praha zaplatila kolem čtyř milionů korun. Prověrky poukázaly na některé chyby především v počátcích projektu, například nevýhodné smlouvy města s hlavním dodavatelem, firmou Haguess. Projekt stál podle auditorů přes 800 milionů, příjmy byly ale nulové.

Kvůli opencard odešel z magistrátu ředitel odboru informatiky Václav Kraus. Tvrdil ale, že u počátečních chyb nebyl, protože v té době na úřadu ještě nepracoval. Magistrát hodlá v projektu pokračovat, v současnosti jedná o spolupráci s některými bankami.

Kartu opencard vlastní kolem 400.000 lidí, používají ji zpravidla jako tramvajenku. Kromě toho může karta sloužit jako průkazka do knihovny nebo při placení parkovného. Praha ale původně slibovala více funkcí.

Související