Loni v létě se začal odehrávat příběh jedné z nejspornějších veřejných zakázek poslední doby - nákupu softwaru pro sčítání lidí v roce 2011. Tendr Českého statistického úřadu nakonec vyhrál počítačový obr Hewlett-Packard, ačkoli dal nabídku o sto milionů vyšší než druhý v pořadí český Unicorn.

Jeho šéf Vladimír Kovář následně v HN prohlásil, že zakázka byla od počátku ušita vítězi na míru. Na přípravě zadávací dokumentace se například podílel jistý Radek Holiš, který v minulosti pracoval právě pro HP. Případem se už zabývá protikorupční policie i antimonopolní úřad.

Nejnovější pokus o změnu v systému zadávání státních zakázek proto přichází z překvapivých míst - od amerických byznysmenů, mezi něž patří i HP.

Mezinárodní klika

Vlivná Americká obchodní komora začala sestavovat dva expertní týmy, které do května připraví komplexní novelu zákona o veřejných zakázkách. Jedna skupina, čítající asi deset advokátů, shromáždí právní podklady. Druhá skupina - početnější a sestavená ze zástupců byznysu, nevládních organizací a politiků - návrh zreviduje.

A potom? "Budeme chtít, aby politické strany slíbily, že to prosadí během prvních tří měsíců nové vlády," říká šéf americké komory Weston Stacey s tím, že před volbami vymohou z politiků nějaký příslib - i s pomocí médií - mnohem snáze než po nich.

Američané si ale uvědomují, že jejich obliba mezi tuzemskou veřejností a zákonodárci není největší, a tak se pro svou protikorupční iniciativu snaží získat co nejširší podporu. Koho pošlou na první zasedání pracovní skupiny, jež proběhne příští týden, mají také sdělit i Němci, Kanaďané, Francouzi či Britové.

V jednom z týmů se pravděpodobně objeví i David Ondračka z protikorupční organizace Transparency International, o jejíž spolupráci Stacey hodně stojí. "Už jsem o tom něco slyšel a rád se toho zúčastním. Zatím tady totiž chybělo, aby se pokusil s úplatky něco udělat velký byznys, tohle je dobrý příslib," míní Ondračka.

Nadšení zelení

Velké strany jsou však zatím před aktivitou podnikatelů a manažerů ostražité. "Nebráním se žádné diskuzi. Tohle mi ale přijde jako plácnutí do vody," říká sociálnědemokratický odborník na boj s uplácením Jeroným Tejc. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) iniciativu přivítal, zároveň vyzval Americkou obchodní komoru, aby připravila i zákonnou úravu lobbingu v Česku po vzoru USA.

"Je to zajímavá aktivita, ale vzhledem k nejasnostem nelze slibovat naši účast," dodává europoslanec Ivo Strejček, jenž se podílí na přípravách protikorupční strategie ODS. Naopak Strana zelených už dokonce ví, koho vyšle jako svého experta - právníka Františka Korbela, toho času náměstka ministra životního prostředí.

Ostatně, nešlo by o jejich první spolupráci. Když totiž předseda zelených Ondřej Liška načítal před dvěma týdny osm pozměňovacích návrhů k poměrně bezzubé vládní novele zákona o veřejných zakázkách, konzultoval to mimo jiné s Americkou obchodní komorou. "Mají výborné právníky, kteří vědí, které zákony se používají ve světě," vysvětluje bývalý ministr školství.

Všechno na web

Zatímco skutečnost, že zahraniční investoři chtějí Čechy otevřeně dotlačit k řešení korupce, je do značné míry revoluční, samotné plány byznysmenů na "reformu" veřejných zakázek jdou ruku v ruce s tím, o čem odborníci hovoří již několik let.

Především se musí změnit to, že miliardy z veřejných peněz tečou do kapes firem, u nichž nikdo netuší, komu patří. "Jen zákaz akcií na majitele to ale nezmění. Při dokládání majetkové struktury je třeba jít o dva stupně výš, aby se tomu nedalo vyhnout tím, že firmu bude vlastnit společnost třeba z Karibiku, kde mají jiné zákony," říká Stacey.

Druhý požadavek je, aby byl průběh veřejných zakázek co možná nejotevřenější: zadávací dokumentace musí být srozumitelná a k dispozici na internetu, novináři musejí mít přístup k otevírání obálek a na jednání hodnotící komise.

Třetí předběžný návrh jde ovšem přece jen o něco dál. Podle Staceyho by měly být města či kraje, jejichž zakázky se často prodraží o desítky procent, za plýtvání potrestány. Třeba tím, že jim ministerstvo financí pošle méně peněz z rozpočtu.

Jak konkrétně se tyto vize podaří přetavit do paragrafů, by mělo být známo na začátku května. Byznysmeni si uvědomují, že jejich šance skutečně přinutit politiky k jednání jsou spíše menší. Na druhou stranu hlas nejdůležitějších cizích investorů je přece jen hlasitější než kritika novinářů a aktivistů.

A pokud iniciativa zkrachuje, minimálně američtí manažeři budou moci říkat, že s tím zkusili něco udělat. Čímž částečně spláchnou pachuť, která zůstává po zakázce pro Hewllet-Packard nebo transportérech Pandur.

Co a jak by se podle Američanů mělo u veřejných zakázek změnit

Otevřená řízení

Výběrová řízení a všechno s nimi spjaté musí být maximálně transparentní. Na internetu by měla být k dispozici veškerá dokumentace, otevírání obálek a jednání hodnotící komise by měla být přístupná médiím.

Odpovědnost samospráv

Radnice nebo krajské úřady, které mají opakovaně problémy s tím, že jejich veřejné zakázky jsou nakonec mnohem dražší, než měly původně být, by měly být potrestány. Třeba tím, že jim ministerstvo financí pošle méně peněz. Informace o toku těchto příspěvků by byly snadno kontrolovatelné.

Lepší dokumentace

Nesmí se stávat to, co je běžné dnes, totiž že do soutěže se sice přihlásí hodně firem, ale kvůli technickým detailům jich je většina nakonec vyřazena. Dokumentace musí být přesná a jasná. Když vypadne hodně uchazečů, tendr by se měl opakovat.

Majetková struktura

Každá firma, která se uchází o veřejné peníze, musí odhalit své majitele. Ale poctivě: takže bude-li ji vlastnit společnost třeba z Panamy, kde platí jiné zákony, bude muset zveřejnit, kdo jsou skuteční majitelé.

Prověřené komise

Členové komisí, které o zakázkách rozhodují, by neměli anonymní. Měli by být vybírání losem. Jejich kompetenci a potenciální střet zájmů by u větších zakázek měly prošetřit tajné služby (což navrhuje už nynější vláda).