Skupina poslanců si chce stěžovat u Ústavního soudu (ÚS) na zákon, který umožnil policii ve velkém žádat po operátorech údaje o hovorech klientů. Uvedla to ve středu Česká televize (ČT). Podle ní policie normu, která má pomáhat v boji proti terorismu, masivně využívá. Denně údajně odešle kolem 1000 žádostí mobilním operátorům, kteří jí musí sdělit, kdy a kam jejich klienti volali.

Podle uvedené normy musí telefonní operátoři zmíněné údaje uchovávat půl roku. Poslanci budou žádat, aby ÚS zákon zrušil.

Monitorovat telefonní hovory a ukládat tyto údaje půl roku pro potřeby policie chtěla po Česku Evropská unie. Kromě telefonu a SMS se musí uchovávat i provoz na internetu. Policie konkrétní čísla komentovat nechce: "Údaje o telekomunikačním provozu nám pomáhají při vyšetřování trestné činnosti a využíváme je," řekla ČT mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Zákonodárci podle ČT paradoxně přiznávají, že je to i jejich chyba, sami totiž zákon před několika lety schválili, a dokonce do něj napsali, že musí stát za monitorování platit desítky milionů korun ročně mobilním operátorům. "Po dvou letech jsme vyhodnotili, že to nefunguje jako boj proti terorismu, ale jako stálé špiclování všech občanů," řekl televizi poslanec ODS Marek Benda.

Související