Sociální demokraté stáhli ze svých internetových stránek fotografie oponentů strany, kteří chodí na předvolební shromáždění ČSSD. Protože vyvěšováním snímků se zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), chtějí vyčkat na jeho posouzení. Ve čtvrtek to řekl volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Podle předsedy ÚOOÚ Igora Němce nemohou politické strany bez souhlasu demonstrantů nejenom zveřejňovat jejich fotografie, ale neměly by zakládat ani žádné podobné archivy. ÚOOÚ má v případu rozhodnout do týdne.

Podle vedoucího marketingu ČSSD Petra Dimuna si socialisté fotografováním oponentů prověřují, zda nejsou nespokojení demonstranti placeni konkurenční ODS. První fotografie (pořízené na slavnostním shromáždění ke 160. výročí narození Masaryka) už v pondělí strana zveřejnila na webu v sekci s názvem "Galerie modrého týmu".

Právníci ČSSD: Vše je v pořádku 

"Přesto, že naše právní rozbory říkají, že jsme se umístěním reportážních fotografií na naše oficiální webové stránky nedopustili žádného porušení zákona, obrátili jsme se na ÚOOÚ. Do doby, než od něj obdržíme stanovisko, jsme se rozhodli tyto fotografie stáhnout," uvedl Tvrdík v tiskovém prohlášení. 

Podle stranických právníků není pořizování fotografií na veřejném prostranství a jejich následné zveřejnění zákonem zakázáno.  

Dalším důvodem fotografování odpůrců je podle dřívějšího vyjádření Dimuna to, že média po volbách do Evropského parlamentu stranu vyzývala, aby předložila důkazy o organizaci narušování mítinků ČSSD politickou konkurencí.

Po zveřejnění informací o fotogalerii ČSSD si odpůrci předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na sociální síti Facebook založili skupinu s názvem Fotka pro Paroubka. Ke skupině se do čtvrtečního poledne přihlásilo přes 35 tisíc lidí. Tvrdík uvedl, že na internetu se údajně objevují výzvy k házení kamenů, a dokonce se prý píše i o střílení.

Postoj sociálních demokratů kritizovala ODS. "Odmítám jako nepřijatelné, pokud politická strana vytváří atmosféru strachu, fotografuje své oponenty a možná už připravuje seznam nepohodlných osob? Dnes se brání projevům verbálního nesouhlasu, bude chtít zítra kontrolovat Facebook a všechny internetové stránky, aby se tam náhodou neobjevila věta kritiky," komentoval ve čtvrtek počínání sociálních demokratů šéf ODS Mirek Topolánek.

Za zastrašování v této souvislosti označil výzvu ČSSD, aby policie zajistila klid na mítincích ČSSD. Paroubek se tak podle něj pouze brání projevům nesouhlasu.  

Související