Pražská ODS chce regionální sněm

Třetina pražských oblastních sdružení ODS požádala o svolání regionálního sněmu. Předseda regionálního sdružení, pražský primátor Pavel Bém jim podle stanov musí do 30 dnů vyhovět.

Bém přitom podle některých médií odmítl už dříve sněm před parlamentními volbami svolat. O kandidátkách do sněmovny musí být jasno do 23. března, podle serveru je tedy téměř jisté, že Praha kandidátní listinu měnit nebude.

Ve čtvrtek o tom informoval server Euro.cz.

Krajský výbor pražské ČSSD rozhodl, že lídrem kandidátky do sněmovních voleb v Praze bude ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina. Na druhé místo se tak posune dosavadní lídr a předseda pražské organizace Petr Hulinský.

Z kandidátky bude zároveň vyřazena předsedkyně Demokratické strany zelených Olga Zubová. Definitivní rozhodnutí lídrovi kandidátky padne až v pátek na zasedání předsednictva ČSSD. "Domnívám se, že je to rozumné řešení. Se Zubovou budeme jednat o jiné formě spolupráce," řekl po jednání předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Fischer Pecinu neodvolá

Na informace o tom, že někteří členové pražské organizace změnu na kandidátce považují za nedemokratickou, Hulinský řekl, že pro zařazení Peciny hlasovali všichni přítomní. Pro vyřazení Zubové pak prý všichni až na jednoho, který se zdržel.

Pecina chce spolu s Hulinským utvořit dvojici, v níž se bude ministr vyjadřovat k celostátním záležitostem a předseda pražských sociálních demokratů k tématům spojeným s hlavním městem. Kopírovat má tento model dvojici pražských lídrů ODS - místopředsedu Davida Vodrážku a primátora Pavla Béma.

Premiér Jan Fischer Pecinově kandidatuře bránit nebude, hodlá dbát na to, aby Pecina či případní další kandidující ministři své vládní funkce vykonávali apoliticky, neutrálně a mimo volební kampaň. Vstup ministra úřednické vlády do volební kampaně podle premiéra jeho kabinet neposiluje.

"Nejsem připraven ho z tohoto důvodu odvolávat. Na čem ovšem budu trvat, je to, aby jím řízený resort zůstal naprosto stranou a striktně mimo jakoukoliv volební kampaň a pracoval neutrálně ve všech svých složkách," reagoval Fischer.

Pecina o žádné dohodě neví 

Proti Pecinově nominaci se ostře ohradila ODS. Předseda Mirek Topolánek vyzval Pecinu, ať rezignuje na post ministra, pokud vstoupí na kandidátku. "Měl by okamžitě podat demisi. Nikdo nestojí o rudého komisaře na vnitru před volbami. Cokoli od této chvíle udělá a řekne, je součástí kampaně," vzkázal Topolánek.

Dvě nejsilnější strany se údajně při sestavování úřednického kabinetu dohodly, že žádný z jeho členů nebude ve volbách kandidovat. Topolánek dodal, že nemá nástroje k Pecinově odvolání.

"Budu zařazen jako nestraník, já jsem asi po úřednické vládě Josefa Tošovského prvním ministrem vnitra, který je nestraníkem. Dosud nikomu nevadilo, že jsou ministři vnitra straničtí, tak nevím, proč by to mělo vadit teď," komentoval požadavek Pecina s tím, že funkce ministra je politická, proto nevede policii ani bezpečnostní služby. Podotknul také, že ve volbách kandidují i jeho dva náměstci - Lenka Melicharová Ptáčková za KDU-ČSL a za ODS Jaroslav Salivar.

Pecina tak odstoupit nehodlá. O žádné smlouvě mezi stranami prý neví. Pokud ji Topolánek předloží, pak Pecina svou kandidaturu stáhne. 

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka si ODS bere kandidaturu Peciny jako záminku, jak zabránit realizaci balíku protikorupčních opatření z dílny ministerstva vnitra. "Jak jinak si totiž vysvětlit, že za ODS kandidují první náměstci ministra financí a zdravotnictví Ivan Fuksa a Marek Šnajdr či náměstek ministra vnitra J. Salivar, aniž by je ODS odvolala?" uvedl šéf socialistů.

Předseda zelených Ondřej Liška si prý "na rozdíl od pana předsedy (ČSSD Jiřího) Paroubka" pamatuje, že součástí dohody o vzniku Fischerovy vlády bylo i to, že ministři nebudou po celou působení ve vládě spojováni s politickými stranami," řekl Liška.

Kandidátky měnili i lidovci. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda bude ve volbách do sněmovny kandidovat v Královéhradeckém kraji. Doposud byl jedničkou pražské kandidátky. Z Hradecka se přesune na Svobodovo místo předsedkyně Evropské demokratické strany Jana Hybášková.

Podle informací médií se Svoboda obává, že v hlavním městě nezíská dost hlasů, proto by dal přednost kandidatuře v Královéhradeckém kraji.

Svoboda prohlásil, že výbor se rozhodl vyměnit kandidáty především proto, že to straně přinese více hlasů. Lidová strana se tak domnívá na základě debat, které o tom vedla. "Jde o to, aby strana jako celek měla co nejvíce hlasů a mohla oslovit co nejvíce voličů. Jde nám o maximalizaci zisku," prohlásil Svoboda.

"V žádném případě se nejedná o osobní záležitost, ale o celostátní politickou spolupráci," prohlásila po jednání Hybášková.



Vizitka ministra vnitra Martina Peciny (nestraník nominovaný ČSSD)

Datum narození: 9. července 1968

Vzdělání: Vysoká škola báňská Ostrava - fakulta strojní; Masarykův ústav vyšších studií; Sheffieldská obchodní škola (Sheffield Business School); je držitelem titulů ing. a MBA.

Současná funkce: Od 8. května 2009 je ministrem vnitra (nominován ČSSD) ve vládě Jana Fischera.

Předchozí zaměstnání a funkce: V letech 1990 až 1992 podnikal jako programátor, poté byl čtyři roky obchodním ředitelem firmy Proxima. V roce 1996 přešel do podniku Hutní projekt Frýdek-Místek, kde byl v letech 1999 až 2003 generálním ředitelem. Od února 2003 do září 2005 byl náměstkem sekce nerostných surovin, energetiky a hutnictví ministerstva průmyslu a obchodu. Byl též členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ a předsedou komise pro privatizaci Vítkovice Steel. Od září 2005 do června 2009 byl předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Členství a funkce v politických stranách: Do roku 1997 byl členem ODS (do strany vstoupil podle svých slov v roce 1993), v letech 2001 až 2005 byl členem ČSSD (členství se vzdal v souvislosti s vedením ÚOHS).

Rodina: Ženatý, má dvě děti.