Meteorologové varují před tvorbou sněhových jazyků téměř ve všech krajích, bude vát silný vítr. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napadne na horách 20 až 50 centimetrů sněhu. V pondělí navíc silnice v celé zemi pokryje ledovka.

Vydatné sněžení a silný vítr zkomplikovaly už v noci na dnešek dopravu zejména v horských oblastech. Na severu Čech napadlo do rána až 15 centimetrů čerstvého sněhu, na východě Čech přibylo kolem pěti centimetrů. Nový sníh zhoršil sjízdnost silnic i na severu Moravy a na jihu Čech. Silný nárazový vítr vytváří na silnici návěje.

Z výstrahy ČHMÚ vyplývá, že sněžit bude až do pondělí skoro ve všech krajích, výjimku tvoří jen Středočeský kraj, kterému se tvorba sněhových jazyků vyhne. Nárazy větru budou dosahovat 55 až 75 kilometrů v hodině, na hřebenech hor až 100 kilometrů v hodině.

V noci na pondělí přijde nad Česko od severu studená fronta, teploty klesnou pod nulu a na všech silnicích zejména v polohách nad 500 metrů se vytvoří ledovka. Řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti. "Při cestách do hor se doporučuje zimní výbava, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku," upozorňuje ČHMÚ.

V Česku bude po celý víkend převládat zataženo až oblačno. Intenzivní sněžení předpovídají meteorologové především pro výše položené oblasti, v polohách pod 400 metrů budou přeháňky přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové. Dnes vystoupí rtuť teploměru maximálně k pěti stupňům Celsia, na horách se teploty pohybují pod bodem mrazu. V neděli se nejvyšší teploty vyšplhají k sedmi stupňům.

Jaro příští týden už definitivně vyžene zimu. O Velikonocích bude až 16 stupňů
- čtěte ZDE

V nižších polohách ale mrazivá zima po víkendu už konečně začne ustupovat. Na konci příštího týdne se oteplí až na 11 stupňů Celsia.

Podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přijdou se začátkem dubna do Česka teploty až kolem 16 stupňů Celsia. Sněžit má během měsíce už jen na horách, nížiny skropí déšť. Následujících 30 dní prý bude teplotně a srážkově podprůměrných.
Související