ČSSD ani ODS neplánují po volbách odvolat policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Uvedli to současný ministr vnitra úřednické vlády Martin Pecina, který povede pražskou kandidátku ČSSD, i jeho předchůdce a místopředseda ODS Ivan Langer v nedělní Partii televize Prima.

Oba shodně řekli, že v případě, že se stanou ministry vnitra, šéf policie ve funkci zůstane. "Nevidím v tom problém," řekl Langer. Stejně hovořil Pecina. Martinů se stal policejním prezidentem v roce 2007.

Langer: Kandidatura Peciny je politická korupce

Langer a Pecina se na tom vzácně shodli, protože jinak se navzájem tvrdě napadají. Místopředsedovi ODS například velmi vadí, že Pecina kandiduje za ČSSD v květnových volbách. Označil to za politickou korupci. Soudí, že Pecina kandidaturu dostal odměnou za služby předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi na vnitru. Pecina naopak Langrovi vytýká údajně špatný stav, v jakém po něm úřad přebral.

Oba hovořili také o boji proti korupci. Langer prosazuje vyváženost tří pilířů - prevence, průhlednost a postih. "Skutečně účinná léčba není zabít pacienta způsobem, který předkládá sociální demokracie, ale snížit a omezit prostor pro korupci," uvedl Langer.

Pecina naopak bránil plány úřednické vlády Jana Fischera. Balíček protikorupčních zákonů navrhl právě Pecina. Má umožnit existenci protikorupčních agentů i korunního svědka. Chtěl by také obnovit činnosti, které vykonávala zrušená finanční policie.

"Činnosti jsou vykonávány i nyní a efektivita z pohledu zadrženého a zabaveného majetku je neskonale vyšší, než byla za doby existence finanční policie," namítl ale Langer, jemuž se také nelíbí zavedení institutu korunního svědka, který prý může umožnit "kupčení" se spravedlností.

Oba se také vyjádřili k tomu, jak by podle nich měla fungovat policie. Langer ji vidí jako moderní, vzdělanou, technicky dobře vybavenou, s větším respektem k právu lidí a s nezávislým inspekčním orgánem. Chce také pokračovat v reformě policie. Podle Peciny se policie musí hlavně nadále stabilizovat a musí být jasně řízena.