Zima se před nástupem astronomického jara ještě snaží udržet vládu nad počasím v Česku. Sněhová bouře v noci na pondělí zkomplikovala dopravu na mnoha místech, zasáhla dokonce do české politické scény - výkonná rada ODS musela odložit plánované zasedání v Chrudimi, delegáti měli problém se na místo dostat.

Sníh a mráz ještě několik dní vydrží. Do úterního rána by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mělo napadnout až 15 centimetrů nového sněhu, navíc se přidá silný vítr. Odborníci proto varují před náledím a zmrazky. "V polohách nad 600 metrů se budou místy tvořit sněhové jazyky," predikuje ČHMÚ.

Situaci nad územím ČR ovlivňuje frontální systém od severozápadu, teprve za ním se do střední Evropy začne nasouvat oblast vysokého tlaku vzduchu.

Potíže hlásí doprava i energetici 

Sníh a silný vítr zkomplikoval dopravu na začátku pracovního týdne. Závěje a sněhové jazyky ochromily provoz na některých menších silnicích, komplikace jsou hlášeny i na železnici. Vlaky ráno stály na některých tratích v Pardubickém kraji a na Vysočině.  

V Ústeckém kraji byly uzavřeny čtyři komunikace. Silničářům se ještě dopoledne podařilo všechny zavřené úseky zprůjezdnit. Od noci se nedalo například jezdit mezi Horní Halží a Klínovcem, byla uzavřena i silnice mezi obcemi Měděnec a Přísečnice. V Krušných horách napadlo 30 centimetrů sněhu.  

Vichřice v severních Čechách také odřízla některé domácnosti od elektrické energie. Například na Děčínsku evidoval dispečink společnosti ČEZ osm poruch, uvedla tisková mluvčí firmy Soňa Holingerová.

Zatímco v úterý se nejvyšší denní teploty vyšplhají maximálně ke čtyřem stupňům Celsia, od poloviny týdne by měla rtuť v teploměrech raketově šplhat vzhůru. Jarní víkend slibuje průměrné denní teploty kolem 13 stupňů, na slunci by mohlo být ještě o několik stupňů více. Podle ČHMÚ by však mělo být převážně oblačno s dešťovými srážkami.

Výrazně by se mělo oteplit také na horách, namísto sněžení tam bude pršet. "To dělá vrásky hydrologům. Tání sněhu bude výrazné, uvidíme, jak příroda a vodohospodáři budou zvládat 'nepřízeň' počasí," uvedli meteorologové z Meteopressu.