Americká obchodní komora, která zastřešuje téměř pět set firem, mezi nimi giganty jako Microsoft, Philip Morris nebo IBM, se odhodlala k nevídané akci: dává dohromady speciální tým, který ještě do květnových voleb připraví radikální novelu zákona o veřejných zakázkách.

Cílem má být zprůhlednit systém přidělování milionových zakázek v Česku. „Budeme chtít od politiků slib, že tu novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Tím ukážou, jak boj s úplatky myslí vážně,“ řekl ředitel americké obchodní komory Weston Stacey.

Byznysmenům z USA došla trpělivost s tím, že téměř nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky.  "Chceme, aby systém zadávání veřejných zakázek obnovil reputaci dané země, aby se přitáhlo více investic, což povede ke tvorbě pracovních míst," řekl v ČT Stacey.

Americká komora ale nechce, aby v přípravě zákona hrála hlavní roli politika a doporučil se obrátit na odborníky včetně Transparency International. "Nechme je, ať definují, jaké jsou zásady zadávání veřejných zakázek," řekl Stacey.

"Podstatné je, aby tlak nešel pouze od novinářů a neziskových organizací," řekl k iniciativě konmory v Otázkách Václava Moravce ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. "U nás se rozděluje ve veřejných zakázkách ročně více než 600 miliard korun. Deset až patnáct procent se pak neefektivně ztrácí," popsal situaci.
Ondračka uvedl, že je nutné mluvit o posílení a hlavně odpolitizování kontrolních institucí, jako je antimonopolní úřad nebo Nejvyšší kontrolní úřad.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Jarda
US společnost je prolezlá korupcí na nejvyšší úrovni ze všech států světa (viz poslední případ, kdy US banky celá léta falšovaly statistiku, což vyvrcholilo CELOSVĚTOVOU krizí, srovnatelnou svým dosahem z konce let dvacátých). Jak je možné, aby US zkorumpovaní občané řešili korupci v jiném státě, která v korupci nedosahuje té v US ani po kotníky! Je to provokace nebo drzost?
Už jsem na to odpovídal, neřešme tolik, kdo s tím přichází, ale kriticky se bavme nad obsahem. Nemyslím, že by naše úroveň korupce nesahala americké ani po kotníky. U nás se ročně rozděluje přes 600 miliard přes veřejné zakázky, průměrná neefektivita je kolem 15%, což dělá kolem 90 miliard. Kdyby se nám podařilo toto snížit, značně řešíme naše problémy s veřejnými rozpočty, máme peníze na řadu veřejných služeb a navíc přilákáme další investory. To je hlavní motivace, kterou máme mít v hlavě.
David Ondráčka
Daniel Fiser
Dobry den, rad bych se vas zeptal, cim si vysvetlujete, ze Americka obchodni komora s timto prichazi az ted, kdyz dlouha leta firmy z teto komory ze soucasneho systemu profitovaly (viz. Hewlett Packard a CSU)? Jinak doufam, ze to bude mit nejaky vysledek a nestane se z toho jen nejaka predvolebni bublina. S pozdravem Daniel Fiser
Dobrý den, tuto inciativu vítám, protože se podle mě musí do tlaku na omezení korupce a zprůhlednění zakázek musí zapojit byznys. Americké, ani jiné zahraniční firmy, nejsou andělé, mnohdy jsou součástí problému, ale i proto by se měli stát součástí řešení. Podle mě si všechny firmy začínají uvědomovat, že je situace neudržitelná, provize příliš vysoké a trh naprosto deformován - něco se musí stát. Samozřejmě doufám také, že to nebude jen předvolební výkřik, ale reálná práce bude následovat. Problém s načasováním je, že u nás je před volbami prakticky pořád. Každá aktivita se dá takto odmítnout.
David Ondráčka
Kim
Americká politika je proslulá svou obrovskou mírou prolobbyngovanosti, co nam tihle chcou poradit? A navíc co je to vůbec teď napadlo před volbama? Vidím v tom hru hru a hru.. jenom si tam zůstaňte mekdonaldi
Váš pohled Vám neberu, ale nesouhlasím s ním. Třeba u pravidel pro lobbing, u nás zatím nemáme žádná a tváříme se, že je nepotřebujeme a že ani vytvořit nejdou. V USA jsou v tomto směru mnohem dál, není to dokonalé, ale o některých možnostech třeba veřejné kontroly se nám ani nezdá. Celkově tu iniciativu beru jako vykopnutí míčku obchodními komorami, ale zpracovat si to musíme sami, zapojit české odborníky, nalézt shodu a donutit politiky k akci.
David Ondráčka
Pepa
Zákony této země jsou již od roku 1989 dělány tak, aby se našla vždy nějaká mezera, aby byl vždy možný dvojí výklad a hlavně ve prospěch určité skupiny lidí, jejíž právníci se v zákonech velmi dobře vyznají. Měl jsem možnost se setkat s právníkem, který se v tomto prostředí pohybuje, a ten sám říká, že už se stejně dopředu ví, kde má ten zákon díru a že až po jeho přijetí se všichni naoko diví, že tam ta díra je. Myslím si, že i v dalším protikorupčním zákoně budou díry, díky kterým se bude moci dále krást, tunelovat a loupit státní peníze. Nemyslíte si stejně jako já, že čeští zákonodárci dělají nový zákon jen proto, aby zavřeli ústa lidem a sdělovacím prostředkům a že se v něm stejně vytvoří mezery, které umožní dále dělat lumpárny politicko-podnikatelské mafii?
V mnohém souhlasím, produkujeme velké množství norem s řadou děr, a některé jsou záměrné. Tvrdit, že neznalost zákona neomlouvá, už dnes prakticky nelze. Mnoho prostředníků na tom vydělává a využívá to pro sebe, to je fakt. Je nepochybné, že musíme zprůhlednit legislativní proces, aby produkoval přehlednější zákony. Řada opatření k tomu směřuje (elektronizace, RIA, omezení přílepků, zákon o lobbingu), ale musíme je dotáhnout a smysluplně používat. I to by mělo být jedno z témat letošních voleb - ptát se budoucích poslanců co konkrétně v této věci udělají.
David Ondráčka
jm
Dobrý den, mají vaše návrhy pro Česko fungující afinitu v americké praxi? Děkuji Vám odpověď. Malý Jarda
V této chvíli se musí návrhy velmi detailně specifikovat, ale americká praxe může být inspirativní. Např. v oblasti kontroly, fungování institucí, černých listin, atd. Musíme řešit celou oblast veřejných investic a jejich efektivitu a průhlednost. Nejde jen o zákon o veřejných zakázkách, což je procesní soutěžní norma, navíc hodně vázaná směrnicemi EU. Může se upravovat, ale její novela nestačí. Musí se řešit postavení a pravomoce kontrolních institucí, mít kontrolu hospodárnosti, provázanost na zákon o finanční kontrole a majetku státu. Navíc se musí vyjasnit, kdo je vlastně zadavatelem - např. u státních a městských firem ten výklad je stále velmi nejasný a mnozí tím obchází veřejné soutěže.
David Ondráčka
Stan
Good day. Very appreciate your commitment to address the issue of corruption here. Vydržítea not put off? Thank you and wish you success.
Thanks for support, as TI we are commited to that cause for a long time and we will continue. This society deserves to see the light at the end of tunnel at some point and support from broader public is necessary. If interested in our projects and cases, please see our web: www.transparency.cz.
David Ondráčka
Petr
Dobré dopoledne, chtěl bych se zeptat, zda tzv.: "pecinův" protikorupční balíček by mohl mít efektivní účinek na korupci. Například již tak kritizovaný agent "provokatér" či institut korunního svědka - je to spíše represivní, ale nemohlo by to mít pozitivní účinek v prevenci? Jednoduše nikdo by si nikdy nemohl být jistý nikým? :-) Díky. Petr
Z mého pohledu musí být protikurupční strategie mnohem širší než jen tento vládní balíček. Ten je zaměřený na policejní práci a spíše na organizovaný zločin, než korupci. Ale i tak třeba korunní svědek je potřeba. Jsou to represivní opatření, ale i ta mohou vyvolat preventivní dopad. Když se někdo bude obávat postihu, rozmyslí si to dvakrát. Zpátky k zakázkám, třeba zavedené černé listiny jsou represe, trest. Ale je v tom preventivní dopad, když firma riskuje, že si 3 roky neškrtne v celé republice, rozmyslí si, zda podvádět u jedné zakázky (při prokazování kvalifikace).
David Ondráčka
Z
Dobrý den, celé se mi to jeví jako zasahování do vnitřních záležitostí země. USA má málo svých problémů? Co tomu říkáte?
Takto to nevidím, je mi jedno, jestli takovou iniciativu začnou američané, francouzi nebo malajci. Takový argument o "trkání nosu do naší zahrádky" je nesmysl. USA má nepochybně dost svých problémů, ale tyto firmy působí na našem trhu se zakázkami, který nefunguje a je výrazně pokřiven.
David Ondráčka
Josef
Kde a jak se bude moci veřejnost seznámit s tímto návrhem? Ďekuji za odpověď
To je spíš otázka na iniciátory, předpokládám, že teď bude probíhat intenzívní diskuse a práce a určitě ještě před volbami (nejpozději v květnu) musí výstup být k dispozici. V jaké formě a podobě v této chvíli nevím. Ale je jasné, že jakoukoli legislativní změnou se bude zabývat až nová sněmovna nejdříve koncem léta.
David Ondráčka
Josef
Firma XX získá státní zakázku na stavbu dálnice. Firma YY jí dodává materiál. Doveze jeden návěs, fakturuje tři. Ono se to v tom obrovském množství ztratí. Peníze takto získané se dělí mezi firmu XX, YY a politickou stranu ZZ. Špinavou práci-realizaci úplatku provádí poddodavatelská firma YY, firma XX, která získala státní zakázku je křišťálově čistá a může tam přijít deset kontrol, stejně na nic nepřijdou. Na tomto případě jsem popsal, jak to mnohdy funguje. Nemyslíte si, že se dá obejít vše?
Ano, takto to mnohdy funguje a mohli se bavit o řadě způsobů, jak se zakázky manipulují a ohýbají. Problém je, že to řada praktiků ví, ale zatím se s tím nic neudělalo. Musíme se podívat trochu s nadhledu na celý systém veřejných investic a zalátat ty největší díry. Obejít se sice dá takřka cokoli, ale musí se to ztěžovat, zvyšovat pravděpodobnost odhalení a trestat. To, že provize často různou formou financují strany je fakt, ale i to se v těchto změnách musí vzít v úvahu.
David Ondráčka
čtenář
využijí Američané svých zkušeností sz posledního tendru "ala Boeing" ?
Nevím přesně, který tendr myslíte. Opět, pojďme to vnímat jako náš, český problém a hledejme řešení. Když k tomu tato iniciativa pomůže, tak to bude dobře.
David Ondráčka
Marek
Dobrý den, rozhodně nás v této malé trochu více zkorumpované zemi těší, že nám američané přiběhli na pomoc, ale je na tom trochu smutné, že při volání a podávání návrhů ze strany České Obchodní Komory se v podstatě nic nedělo, tyto návrhy byly samozřejmě iritovány.V otázce USA a jejich zbožné mise mě velice rozesmálo, když pan Moravec ve víkendových otázkách položil členu té americké komise otázku proč až teď se američané ozvali a jestli z jejich strany také došlo k určitému přizpůsobení na českém trhu- uplácení a odpověď která přišla z úst vypovídá o všem. Ovšem za krize kdy USA potřebuje začít pořádně profitovat i v zahraničí není divu, že najednou se vše řeší, ale v tomto případě je to jen a jen dobře, jinak MY bychom to sami asi nezvládli, na to je už ten systém přerozdělování veřejných financí moc nezdravě prorostlý a tak trochu neadekvátní vůči jiným zemím. a tak držme palce, že tato snaha opravdu bude úspěšná!!!
Dobrý den, ano, naše prorostlost politiky a byznysu je neudržitelná a musíme ji v našem vlastním zájmu změnit. I proto této iniciativě fandím a budeme se jí jako TI účastnit. Co je třeba zajímavou inspirací je americký Foreign Corruption Act, který se zaměřuje na uplácení zahraničních veřejných funkcionářů. Funguje řadu let, je velmi přísný a vede ke konkrétním výsledkům, vyšetřování, trestům, pokutám. Firmy z něj mají vítr a oprávněně. Zavádějí vnitřní sytémy kontroly a "compliance". Taková norma u nás chybí a může být součástí úvah, zda ji a v jaké podobě ji zavést. Naše firmy to obvykle ignorují a nepřikládají tomu význam. Další věcí je odpovědnost právnických osob, opět u nás zatím není a je to podle mě chyba.
David Ondráčka
anonym
Nemyslíte si, že snad máme svrchované právo si to tu svobodně rozkrást a USA by do toho neměly zasahovat? To snad máme zbohatnout prací?
Mám rád ironii, zbohatnout prací je zoufale nemoderní.
David Ondráčka
jm
Dobrý den, mají vaše návrhy pro Česko fungující afinitu v americké praxi? Děkuji Vám odpověď. Malý Jarda NEROZUMÍM Z VAŠÍ ODPOVĚDI ZDA V USA FUNGUJE PRO ZAHRANIČNÍ PODNIKATELE TO, CO S AMERICKOU POMOCÍ MÍNÍTE ZAVÉST V ČESKU. DĚKUJI VÁM.
V této chvíli se konkrétní opatření chystají, takže hledat "afinitu" je předčasné. Předpokládám, že konkrtétní návrhy budou připraveny a představeny do května. Ale nejde o zahraniční podnikatele, jde o všechny podnikatele a všechny hráče na zakázkovém trhu. Musíme se zamyslet, jak změnit současný stav, který vede k plýtvání, neefektivitě a často korupci.
David Ondráčka
Jana
Korupce se má řešit, proti tomu nic. Kolik jejich pobyt a činnost stojí a kdo ji platí , kolik dostane ten,kdo jim to eventuelně zprostředkoval.A jaké výhody z toho budou mít americké firmy? V USA je přece taky korupce. Jen to nedělají tak okatě jako u nás.
Z průhlednějších zakázek musí mít výhody všechny firmy, nejem americké. Ztratí na tom jen současní obchodníci s deštěm, kteří využívají neprůhlednost a nabízí své speciální služby. Všichni ostatní z toho mohou mít jen výhody.
David Ondráčka