Žebříček stranických preferencí dál vede ČSSD s 27,9 procenta, druhá ODS má téměř o osm procent méně - rovných 20 procent.

Občanští demokraté navíc po únorovém vzestupu znovu ztratili a nyní jsou preference ODS nejnižší od března 2006, vyplývá z březnového průzkumu agentury STEM.

Do sněmovny by se dostaly ještě KSČM, TOP 09, Věci veřejné a KDU-ČSL. Zelení by prý pětiprocentní hranici nepřekročili.

Graf

ČSSD je momentálně favoritem květnových voleb i podle průzkumů dalších agentur. STEM uvedl, že nyní se voleb chce zúčastnit 51 procent občanů, 16 procent svou účast jasně odmítá, nerozhodnuto je 33 procent.

Výzkum STEM byl proveden ve dnech 27. února až  8. března na souboru 1276 respondentů reprezentujících obyvatelstvo ČR starší 18 let. Statistická chyba u tohoto souboru se pohybuje kolem 1,5 procentního bodu u menších stran, u větších stran kolem 2,5 procentního bodu.

ČSSD a KSČM by měly 104 křesel

Preference ale nevyjadřují volební výsledek. Třeba lidovci mají nižší preference než strana Věci veřejné, ale podle STEM by získali víc mandátů. "Jejich výhodou zůstává to, že se opírají o rozhodnuté a disciplinované voliče," napsali autoři průzkumu. 

Levice by tak ve dvousetčlenné dolní komoře podle volebního modelu STEM, který mimo jiné zanedbává dnes nerozhodnuté občany a který se opírá o dosažené výsledky v posledních volbách, získala většinu. Sociální demokracie by měla 75 mandátů, ODS 56 křesel, KSČM 29, TOP 09 17 mandátů, KDU-ČSL by jich měla 12 a Věci veřejné 11.Graf

Na nízké volební preference ODS reagoval s klidem minulý týden místopředseda strany Petr Nečas: "Není důležité, kdo je první na druhém kilometru. Důležité je, kdo vbíhá jako první do cíle. Sociální demokracie je zřejmě dramaticky bohatší, jede tříměsíční kampaň. My jsme to od začátku plánovali jinak. Ostatně i na podzim jsme zahajovali kampaň až dva měsíce po sociálních demokratech. Počítáme s kratší a intenzivnější kampaní."