Městský úřad v Táboře zakázal před několika dny ohlášený mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Reakce nástupkyně extremistické Dělnické strany (DS) přišla vzápětí - DSSS ve středu poslala ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích žalobu na město kvůli údajnému porušení shromažďovacího práva.

Táborská radnice argumentovala v zákazu setkání také tím, že DSSS se otevřeně přihlásila jako přímá pokračovatelka Dělnické strany, kterou v únoru nepravomocně rozpustil Nejvyšší správní soud (NSS).

Úřad podle České televize v odůvodnění zmiňuje zkušenost z loňského června, kdy zde tehdy DS avizovala shromáždění jako "poděkování voličům za účast v eurovolbách". Ve stejný den i hodinu ve městě začínal mezinárodní pochod sexuálních menšin.

"Žalovaný (Tábor) svůj zákaz shromáždění odůvodňuje tak, že již dopředu jasnovidecky ví, jaký bude způsob, forma i obsah projevů žalobce (DSSS)!," uvádí se v žalobě DSSS zveřejněné na internetu. Tábor podle strany dostatečně neprokázal závadnost ohlášené akce.

Předvolební setkání se mělo původně uskutečnit 17. dubna za účasti předsedy strany Tomáše Vandase.

Dělnickou stranu rozpustil soud průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus. Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

Představitelé partaje následně ohlásili, že do květnových voleb půjdou pod hlavičkou DSSS.

Stížnost k Ústavnímu soudu 

Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu podala Dělnická strana ústavní stížnost. Do doby, než ji soudci vypořádají, smí strana nadále existovat. "Návrh byl doručen dne 15. března 2010 a Ústavní soud bude o ústavní stížnosti rozhodovat v plénu," uvedla v úterý na webu soudu tisková mluvčí Jana Pelcová.

Právník DS Petr Prchal v návrhu uvádí, že řízení před NSS soudem vykazovalo "typické znaky středověkého čarodějnického procesu".

Nelze předjímat, za jak dlouho a jakým způsobem ústavní soudci rozhodnou.