Firmy a obce, které vymáhají kvůli chybě v zákonu peníze zaplacené státu v první polovině roku 2007 na sociálním zabezpečení zaměstnanců, nevzaly ani po únorovém rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) své žádosti o vrácení peněz zpět. Podle sdělení České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), tak z více než 7000 subjektů učinilo pouze 158.

50 subjektů stáhlo svou žádost na oblastním pracovišti ČSSZ v Hradci Králové. Jejich hodnota činila 127,239 milionu. V Praze vzalo své žádosti zpět jen devět subjektů. Jejich hodnota v hlavním městě však dosáhla 5,276 miliardy.

I nadále od státu požadují vrácení peněz zpět tisíce firem. "K 12. březnu jsme evidovali 7097 žádostí v celkové hodnotě přesahující 16,936 miliardy korun," řekl mluvčí ČSSZ Kamil Vařeka.

Vlnu žádostí o vrácení peněz vyvolal verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem z konce loňského roku. Rozhodl ve sporu o pojistném mezi státem a českolipskou firmou Ježek software. Firma si totiž všimla, že ze zákona o pojistném na sociální zabezpečení vypadla na konci roku 2006 pasáž o vyměřovacím základu firem a organizací. Odmítla proto zaplatit a vyhrála i následný soudní spor.

Stát se ovšem odvolal k NSS. Dal mu zapravdu, protože vyměřovací základ firem a organizací lze odvodit od vyměřovacích základů zaměstnanců. Spor se tak vrátil k liberecké pobočce Krajského soudu v Ústí nad Labem. Nejenom ona, ale i další soudy by měly při svém dalším rozhodování v této záležitosti vzít v potaz rozhodnutí NSS.

Žádosti nestáhli, ale moc už nevěří

Na rozhodnutí NSS zareagovalo MPSV, které vyzvalo žadatele, aby své žádosti stáhli. "Uvítali bychom, kdyby zaměstnavatelé vzali žádosti sami zpět," řekl ministr Petr Šimerka. "Výhodné je to pro obě strany. Zaměstnavatelé ušetří na nákladech a OSSZ ubude administrativa," dodal s tím, že okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) budou v řízeních o vracení pojistného, které přerušily až do rozhodnutí NSS, pokračovat a budou je zamítat.

Žadatelé však zřejmě jenom tak neustoupí. "Přestože Nejvyšší správní soud vydal rozhodnutí, z něhož vyplývá, že se přeplatek vracet nebude, žádost jsme zpět nevzali a chceme si počkat na oficiální a nám adresovanou odpověď ČSSZ," řekl ČTK mluvčí městského úřadu v Kroměříži Pavel Zrna.

Kroměříž přitom své požadavky vyčíslila na miliony korun. Ani ona však už zřejmě nepočítá s tím, že by je dostala zpět. "Samozřejmě očekáváme, že žádost bude zamítnuta," říká Zrna.