Policie vzala do vazby jednoho ze dvou vedoucích pracovníků Úřadu regionální rady Jihozápad, které v pondělí obvinila kvůli nezákonnému rozdělování dotací. "Dnes krátce po poledni rozhodl soud o tom, že na jednoho z obviněných bude uvalena vazba, druhý bude stíhán na svobodě," řekl Radiožurnálu mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Oba muži údajně ovlivňovali výběr projektů, které měly získat část z miliardových dotací Evropské unie. Podle mluvčího úřadu regionální rady policie kvůli tomu stíhá ředitele Jiřího Trnku a vedoucího odboru implementace programu České Budějovice Martina Půlpytla. Podle ČTK je ve vazbě Trnka.

Policie muže obvinila z několika trestných činů spáchaných ve spolupachatelství, a to ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství. Trestných činů se podle policie dopustili ve stádiu pokusu. Obviněným hrozí trest až 12 let vězení.

Vyšetřování komplikuje dokončení některých projektů

Na nesrovnalosti v procesu hodnocení uvedených projektů poukázala protikorupční policie už loni v listopadu, kdy o tom informovala i vedení Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad a ministerstvo financí. Ministerstvo na základě toho v únoru doporučilo zastavit proces uzavírání smluv s úspěšnými žadateli a znovu udělat nové hodnocení a výběr projektů.

Situaci kolem hodnocení projektů prověřuje i ministerstvo pro místní rozvoj, své kroky koordinuje s ministerstvem financí. "V současné době jsme zajistili plynulé financování všech projektů regionálního operačního programu Jihozápad, kterých se vyšetřování netýká," informoval mluvčí ministerstva Martin Ayrer. Podotkl, že že výběr a hodnocení jednotlivých projektů jsou plně v kompetenci příslušné regionální rady.

Nejasnosti se týkají 177 schválených žádostí o dotace v hodnotě 3,8 miliardy korun podaných v páté výzvě regionálního operačního programu. Odloženo bylo i schválení dalších žádostí za asi půl miliardy, protože byly posuzovány podle stejných pravidel.

Vyšetřování komplikuje dokončení některých projektů, mohou mít problémy s vyřizováním úvěrů a dodržováním termínů v projektu. Nárok na dotaci totiž vzniká až dnem podpisu smlouvy o podmínkách poskytnutí dotace.

Regionální operační program regionu soudržnosti Jihozápad, který je určen pro Jihočeský a Plzeňský kraj, schválila Evropská komise v prosinci 2007. Pro období 2007 až 2013 je vyčleněno téměř 17 miliard korun na rozvoj dopravy, sociálních věcí, zdravotnictví, školství a cestovního ruchu a také rozvoj měst a obcí Jihočeského a Plzeňského kraje.
Související