Poslanecká sněmovna ve středu rozhodla, že podíl biosložky v motorových palivech vzroste v budoucnu u benzinu na 4,1 procenta a na šest procent u nafty. Je to méně, než zněl původní návrh, který počítal se 4,5 procenta biosložky u benzinu a 6,3 procenta u nafty. Poslanci současně posunuli účinnost zákona na letošní 1. červen.

Jak ČTK řekl zpravodaj k zákonu Jiří Krátký (ČSSD), nižší než plánovaný objem biosložky je výsledkem kompromisu mezi státem a petrolejářskými firmami. Těm se podle něj původně navrhovaný podíl biosložky nelíbil. Dosud je minimální podíl biopaliv u benzinu stanoven na 3,5 procenta a v případě motorové nafty na 4,5 procenta.

Vyšší podíl biosložky se měl původně přimíchávat od 1. dubna, to už by se ale nestihlo, proto poslanci posunuli účinnost na začátek června. Nepřijali návrh občanského demokrata Jaroslava Plachého, který chtěl posunout přimíchávání až o rok. Pokud prodejce dodá na trh víc biosložky, než mu ukládá zákon, bude moci toto překročení převést do následujícího roku.

Vyšší ceny maximálně o desetník

Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum by navýšení podílu biosložky v benzinu a naftě nemělo mít na ceny pohonných hmot výrazný vliv. "Konečný spotřebitel to nepozná, maximálně se bude jednat o desetník," uvedl. Mnohem výraznější dopad na ceny pohonných hmot mělo například zvýšení spotřební daně v lednu, dodal.

Novelu se všemi změnami podpořilo 129 poslanců ze všech sněmovních stran. Návrh nyní dostane k posouzení Senát.

Zvýšením podílu biosložky v motorových palivech se Česko podle ministerstva životního prostředí chce přiblížit cíli, ke kterému se zavázalo. Má zajistit, aby bylo v roce 2010 uvedeno na trh minimální množství biopaliv ve výši 5,75 procenta z celkového množství pohonných hmot pro dopravní účely.

Biopaliva se v Česku přimíchávají do motorové nafty od září 2007 a do benzinu od začátku předloňského roku. Od navržené změny stát očekává snížení celkových emisí skleníkových plynů a příspěvek k energetické bezpečnosti.