Krajští kriminalisté zpřísnili kvalifikaci víkendového žhářského útoku na romskou rodinu v ostravské kolonii Bedřiška. Původně byla věc kvalifikována jako obecné ohrožení, nyní je vyšetřována jako trestný čin vraždy ve stádiu pokusu.

"Skutek byl takto kvalifikován, protože jednou z vyšetřovacích verzí, která je ale v současné době na stejné úrovni se všemi ostatními vyšetřovacími verzemi, je spáchání činu z rasových důvodů," vysvětlila mluvčí policie Moravskoslezského kraje Soňa Štětínská.

Pachatelům tak hrozí trest odnětí svobody v délce 15 až 20 let, případně výjimečný trest. Za obecné ohrožení mohli jít do vězení na tři až osm let.

Žhářský útok se oherál v neděli nad ránem. Dosud neznámý útočník vhodil do dětského pokoje, kde v tu chvíli spala třináctiletá dívka, zápalnou lahev s hořlavinou 1. stupně. Ta se naštěstí nerozbila a dívce se podařilo malý požár ihned uhasit. V domě se v té době nacházelo několik dalších osob.

Pro dopadení pachatele či pachatelů útoku byl sestaven speciální policejní tým. Vyšetřováním bylo původně pověřeno Městské ředitelství policie Ostrava, ve středu případ převzali krajští kriminalisté. Prozatím vyslechly osoby, které byly do události zapojeny, a čekají na výsledky expertíz.

"Policisté stále pracují s několika variantami motivu útoku: mohlo se jednat o podnikání poškozených, mezilidské vztahy, rasový útok nebo náhodný trestný čin," uvedla policejní mluvčí.

Senátorka: Rodina má dluhy 

Ke kauze se ve čtvrtek vyjádřila také Liana Janáčková, senátorka a starostka obvodu, do které romská kolonie spadá. Podle ní nejde o extremistickou akci s etnickým podtextem. Naopak nastínila jiný motiv útoku. Dle zpráv od občanů z Bedřišky prý postiženou rodinu před časem navštívil jejich syn z Anglie.

"Domlouvali se o přestěhování do Anglie nebo do Kanady. Jen prý potřebují doklad o tom, že jsou v Česku diskriminováni," uvedla senátorka v tiskovém prohlášení a dodala, že rodina dluží radnici přes 30 tisíc korun.

Případ dozoruje ostravské krajské státní zastupitelství. Na starosti ho má žalobkyně Brigita Bilíková, která kromě útoku v Bedřišce dohlížela i na vyšetřování žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově. Tehdy žháři zranili tři lidi. Nejvážněji ani ne dvouletou Natálku, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.  Proces se čtveřicí obžalovaných pravicových extremistů začne 11. května.

 

Související